Meeleavaldus Soome saatkonna ees. Foto: Varro Vooglaid

SAPTK korraldas neljapäeval Soome saatkonna ees piketi, protestimaks Soomes endise siseministri ja praeguse parlamendi liikme Päivi Räsäneni suhtes algatatud kriminaalmenetluse vastu. Poliitikule pannakse süüks seda, et ta on kristlasena väljendanud piibli õpetusel rajanevat arusaamist abielueetikast. Räsänen tänas üritusel osalenuid toetuse eest.

Riigi peaprokurör Raija Toiviaineni nõudmisel algatatud kriminaalmenetluses on Räsänenile esitatud kuriteosüüdistus, kuna ta on kristlasena väljendanud kristlikku arusaamist abielueetikast, mille kohaselt kuuluvad seksuaalsuhted mehe ja naise vahelisse liitu ehk abiellu ning mis käsitleb seega seksuaalsuhted samast soost isikute vahel ebamoraalsena. 

Praeguseks on Räsäneni vastu algatatud uurimine jõudnud süüdistuse esitamiseni kolmes väidetavas kuriteoepisoodis, mis on seotud tema väljaütlemistega homoseksuaalsete suhete moraalsuse teemal. Süüdistuse kohaselt riivab Räsäneni poolt öeldu homoseksuaalse eluviisiga inimeste inimväärikust ja võrdõiguslikkust ning väljub sõna- ja usuvabaduse piiridest. Süüdimõistmisel ootab viie lapse emast Räsäneni reaalne kuni 2-aastane vanglakaristus. 

Helme: sõnavabadust tuleb kaitsta

Meeleavaldusel osalenud EKRE rahvasaadik Helle-Moonika Helme sõnas, et sõnavabadust tuleb kaitsta. "Sellepärast ma olen täna siin – inimesena, kristlasena, poliitikuna, kodanikuna. Me oleme praegu olukorras, et kui me välja ei tule ja enda eest ei seisa, astutakse meile peale," ütles ta.

Helme sõnul näitas ka eile vastu võetud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muutmise seaduse (NETS) eelnõuga seonduv, et meeleavaldustest on kasu. "Kaks esimest lugemist olime meie ainukesed, kes hääletasid vastu. Kolmandal lugemisel võeti seadus vastu Reformierakonna ja Keskerakonna häältega – sotsid ja Isamaa ei julgenud enam. Me poleks üksi midagi saavutanud, aga kuna rahvas oli välja tulnud, saime seadusest mingid asjad välja," märkis Helme.

Tema hinnangul oli politsei poolt Toompea meeleavalduste vastu korraldatud jõudemonstratsioon ajendatud hirmust, et vastasel juhul hakkabki rahvas regulaarselt sääraseid proteste korraldama. "Praegu te saite jupikese, aga edaspidi – ärge mitte mõelgegi…" tõdes Helme. Soome saatkonna juures aga politseijõude näha polnud.

Päivi Räsänen tänas ka ise sotsiaalmeediapostituses saatkonna ette kogunenuid. Tema sõnul tuli toetusavaldus talle üllatusena, millest teda informeeris Soome suursaadik Eestis. "Olen toetuse eest tänulik!" sõnas Räsänen.

Sain juuri viestin suurlähettiläältämme Virossa, että lähetystön edessä Tallinnassa on käynnissä mielenosoitus…

Posted by Päivi Räsänen on Thursday, May 13, 2021

Toimetas Jaanus Vogelberg