Foto: Scanpix

Hommikul Postimehe stuudios käinud Isamaa juhi Helir-Valdor Seederi vastustest Vilja Kiislerile võib välja lugeda, et erinevusi Reformierakonnaga on rohkem kui ühismeelt. Martin Helme leiab, et kui Isamaa peakski Reformi ja sotsidega valitsuse moodsutama, ootab neid tulevikus Vabaerakonna saatus.

Poliitiliste erinevuste ja sarnasuste selgitamise kõrval kritiseeris Seeder Kaja Kallase senist läbirääkimiste laadi. "Samaaegselt läbi rääkida kahe võimaliku koalitsiooni partneritega ei ole tekitanud usaldust. Reformierakonna esimene mõte oli koalitsioon Isamaa ja sotsidega. Juba mõne tunni pärast lisandus Keskerakond. Start on olnud täiesti vale," oli Seeder rahulolematu.

Põhimõttelised programmierinevused

Reformierakond toetab topeltkodakondsust. Isamaa on selle vastu. Seederi sõnul on 1990-ndate aastate keskpaigast Eestis kehtiv konservatiivne kodakondsuspoliitika ennast õigustanud ja muutusi ei ole vaja.
"Sellesse koalitsiooni, kus seadustatakse topeltkodakondsus Isamaa ei lähe," oli Seeder on sõnades resoluutne.

Teine lahknevus Reformierakonnaga on pensioni teise samba vabatahtlikkuse küsimus, mis oli Isamaa üks olulisemaid programmilisi seisukohti. "Reformierakond ei toeta seda ideed," tõdes Isamaa esimees.

Esmaspäeval kinnitas Seeder Aktuaalse Kaamera eetris, et ka kooseluseaduse osas pole mõtet Isamaa seisukohtade pehmenemist oodata. Samas kui Reformierakond on veendunud, et hetkel rakendusaktideta seadusega tuleb lõpuni minna.

Kõige suurem ühisosa on kahel erakonnal maksupoliitika osas. Vaid tulumaksu küsimuses tuleb sisse lahknevus: kui Isamaa soovib tulumaksu vabastuse sidumist laste arvuga perekonnas, siis Reformierakonnale see mõte ei istu. "Ülejäänud maksu- ja eelarvepoliitika osas meil erimeelsusi ei ole," kinnitas Seeder.

Kõige suuremad erinevused on Seederi sõnul erakonnal sotsidega. Praeguseks on Isamaa kohtunud ja vestelnud ka EKRE ja Kekserakonnaga, kuid Seedri kinnitusel on kohtumised olnud mitteametlikud.

Martin Helme: Isamaad võib tabada Vabaerakonna saatus

EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme leidis Objektiivile antud kommentaaris, et Isamaal on kindlasti tahtmine valitsuses edasi olla, kuid iseasi on kui kasulik see neile on. "Olla väike vend Reformierakonna valitsuses… Neil on alternatiive," leidis ta.

Sotsidegi soov on Helme sõnul valitsuses jätkata, kasvõi selleks, et tuua ukse taha jäänud erakondlasi asendusliikmetena parlamenti. Samas nende leeris käiv kodusõda on muutnud erakonna nõrgaks.

"Neil on Reformi valitsuses väga raske valijate silmis usaldust taastada. Pealegi vaadakem tulemusi. Kui eelmistel valimistel kaotasid sotsiaaldemokraadid veerandi kohtadest, siis seekord kolmandiku. Kui nad sama sammuga jätkavad, kaotavad nad järgmistel valimistel poole kohtadest ehk kukuvad künnise piirile," oletas Helme.

Kooslust Reform-Kesk pidas EKRE fraktsiooni juht väga ebatõenäoliseks. Erakondade valimistulemused ei osutunud nii ühtlaseks kui enne valimisi oodati, seetõttu võrdsete liitu seal tulla ka ei saa. "See teeks Keskil taolises kombinatsioonis olemise väga raskeks," arvas Helme.

Reformierakonna jäika positsiooni EKREga igasugune koostöö välistada nimetas Helme lühinägelikuks ja rumalaks. "Pärast sellist korduvat välistamist ei ole meil Reformiga millestki rääkida. Reform on oma valjuhäälse EKRE-vastasusega võtnud ära omaenda kauplemisruumi teiste erakondadega," leidis Helme.