Üks paljudest Brexitist inspireeritud illustratsioonidest. Tänaseks on sõna "Brexit" ametlikult Oxfordi sõnaraamatus. Foto: Shockfactor, Bigstockphoto.com

Slovakkia peaminister Robert Fico pani teistele Euroopa liidritele tungivalt südamele lõpetada referendumite korraldamine siseriiklikes küsimustes.

Fico sõnutsi kujutavad referendumid endast ohtu Euroopa Liidule ja eurole, vahendab Reuters. "Ma palun Euroopa Liidu liidritel lõpetada [sellised] seiklused, nagu Briti ja Itaalia referendumid … siseriiklikes küsimustes, mis kujutavad endast ohtu Euroopa Liidule," ütles Fico.

"Mida me siis teeme, kui Itaalias tuleb referendum euro osas ning Itaalia kodanikud otsustavad, et nad ei taha eurot?" küsis Fico.

Samal ajal hoiatas tuntud ökonomist ja Saksa Ifo instituudi juht Clemens Fuest, et Itaalia võib liiri juurde tagasi pöörduda, kui elustandard peatselt ei parane.

"Itaalias on elustandard 2000 aasta tasemel," ütles Fuest Saksa ajalehele Tagesspiegel. "Kui see ei muutu, ütlevad itaallased teatud staadiumis: "Me ei taha enam seda eurotsooni.""

Itaalia vaarub majanduskriisi veerel pärast seda, kui riigi vanim pank Monte dei Paschi di Siena palus riigiabi 5 miljardi euro ulatuses.

Rahvahääletustes peituva ohu eest on Euroopat hoiatanud ka Euroopa Komisjoni president Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Eriti hoolikalt tuleb Junckeri hinnangul hoiduda Brexiti stiilis jääme-lahkume referendumitest, kuna rahvad võivad valida väljumise.

Samal ajal võib mitmetes Euroopa riikides märgata pürgimist otsedemokraatia kehtestamise või selle taastamise poole.