Moslem Hyde Parki kõnenurgas kõnet pidamas. Foto: Feggy Art/ Flickr

Sel kolmapäeval ajasid politseinikud Londoni Hyde Parki kuulsast kõnenurgast minema islamivastase aktivisti Tommy Robinsoni, kes selgitas video vahendusel, et tahtis seal kõneleda sõnavabadusest.

"Ma üritan siin kõneleda sellest, et sõnavabadus on rünnaku all," ütles endine Inglise Kaitseliiga (English Defence League, EDL) liider oma pöördumises sündmuskohalt.

"Ja kui ma siin [praegu] sõnavabadusest rääkida katsun, on need vennad kohale ilmunud," jätkab ta videos, kui kaamera keeratakse sinnasamma pargitud politseiautole.

https://www.youtube.com/watch?v=ybauuaAj0fI&t=3s

Robinsoni sõnutsi ütlesid politseinikud talle, et ta ei tohi kõnet pidada, ning käskisid tal koos kaamerameestega pargist lahkuda.

"Ma olin siin, et rääkida kõnenurga (ingl. k. Speaker's Corner) ajaloolisest väärtusest, ütles Robinson ning rõhutas, et koht on kogu maailmas kuulus kui "sõnavabaduse kodu."

Juba "300 aastat on inimesed tulnud siia oma erinevate arvamustega, alates [George] Orwellist kuni [Vladimir] Lenini kuni Karl Marxini," jätkas ta. "Inimestel on olnud vabadus tulla siia parki, kritiseerida erinevaid ideid, väidelda ja vaielda."

"Nüüd on teisiti," tõdes Robinson ning nentis, et sõnavabadust Suurbritannias enam ei ole, sest "kui sa islamit kritiseerid, siis tuleb ja tümitab sind valitsus… ja tümitab politsei."

Läinud nädalavahetusel keelati sissepääs Suurbritanniasse konservatiivsele Kanada ajakirjanikule Lauren Southernile, samuti aga austerlasele Martin Sellnerile ja ameeriklannale Brittany Pettibone'ile.

Täpselt nagu Robinson, olid ka identitaarse liikumise esindajad Sellner ja Pettibone plaaninud Hyde Parki kõnenurgas sõnavabaduse-teemalise kõne maha pidada.

Southerni kaitseks astusid hiljem välja konservatiividest europarlamendi liikmed, kes andsid talle võimaluse meediale selgitada, mis temaga piiril tehti ning kuidas piiripolitseinikud kristlast otsekui ohtlikku terroristi ristküsitlesid.

Muuhulgas tahtsid politseinikud teada, kuidas Southern suhtuks moslemitest veoautoga üle sõitmisse.

Nagu ütles Fox Newsi kommentaatorile ja The Daily Calleri kaasasutajale Tucker Carlsonile Briti kolumnist Kate Hopkins, on asjad Suurbritannias täiesti segi pööratud – avasüli võetakse vastu Islamiriigi ridades sõdinud džihadiste, samal ajal kui konservatiive piirilt tagasi saadetakse.

Islamit pilgata ei ole Briti saartel lubatud, kuid kristlust võib mõnitada nagu süda igatseb, nentisid Carlson ja Hopkins.

https://www.youtube.com/watch?v=CxX_hRtf2eQ