Juhana Pohjola Foto: Facebook

Soome peaprokurör algatas Soome luterliku Misjonipiiskopkonna suhtes uurimise, kuna see üllitas kristlikust õpetusest lähtuva inimese seksuaalsuse teemalise brošüüri, milles nimetatakse homoseksuaalsust "häireks".

Uurimise all on piiskopkonna dekaan Juhana Pohjola, keda süüdistatakse viha külvamises ühe vähemusgrupi vastu ja ta peab teisipäeval, 11. veebruaril minema Helsingi politseijaoskonda ülekuulamisele, vahendab LifeSiteNews.

Pohjola on Soome Lutheri Ühingu kirjastuse peatoimetaja ja on oma ameti tõttu uurimise keskmes.

2004. aastal avaldas kirjastus pisikese brošüüri "Ta lõi nad meheks ja naiseks — homoseksuaalsed suhted esitavad väljakutse inimkonna kristlikule käsitlusele." Piiskopkonna ilmavõrguleheküljel antakse teada, et Pohjolat "kahtlustatakse viidatud materjali levitamises ja selle ilmavõrgus kättesaadavaks tegemises".

Uurimine algatati Soome peaprokurör Raija Toiviaineni poolt 2019. aasta sügisel. Toiviainen määrati oma ametikohale vaid aasta varem ja see ilmselt ka seletab, mis luterlaste raamatu suhtes algatati uurimine viisteist aastat peale selle ilmumist.

Rahvusvaheline Luterlik Nõukogu vahendab Pohjola hinnangut uurimisele: "Peaprokuröri otsus algatada meie raamatu suhtes eeluurimine on üllatav, kuna minu hinnangul on politsei selle asja põhjalikult üle vaadanud ja leidnud, et tegemist ei ole kriminaalkuriteoga."

Ta jätkas: "Meie kohus on õpetada rahus Piiblit kogu maailmale ja sealhulgas seda, et abielu on Jumala poolt loodud ühiskondlik lepe."

Raamat, sealhulgas selle inglikeelne versioon, on tänaseni ühingu koduleheküljel üleval. Raamatu autoriks on Soome parlamendi Kristlike Demokraatide partei saadik Päivi Räsanen. Raamatus on kirjutatud: "Homoseksuaalsed suhted on selgelt Jumala poolt loodud seksuaalsuse vastu ja seda mitte ainult Vanas Testamendis, vaid isegi palju selgemalt Uues Testamendis."

Kui "Ta lõi nad meheks ja naiseks" on Piibli õpetusele toetuv raamat, ei jäeta selles kõrvale ka loomuseaduste [st teatud moraalireeglistik on inimesse sisse kodeeritud] küsimusi. "Mida kaugemale ühiskond kristlikust eetikast liigub, seda enam on vaja kõrvutada loomulikke moraaliseadusi erilise ilmutusega, see tähendab uurida neid Jumala Sõna valguses. Pattulangemise tõttu on inimkond moraalselt rikutud, mille tõttu on sellel kalduvus keerata loomulikud moraaliseadused oma huvidele vastavaks."

Soomes anti samasoolistele paaridele õigus abielluda 2017. aastal.

Räsäneni raamatus seatakse kahtluse alla ka väide, et inimesed on sündinud homoseksuaalsetena.

"Teadusuuringud tõestavad üheselt, et homoseksuaalsus on psühhoseksuaalse arengu häire," väidab raamat.

Räsänen, kes on ametilt üldarst, toetub oma väidetes faktidele, et on hulgaliselt inimesi, kes on omasooiharusest üle saanud ja leidnud huvi vastassoo suhtes..

Mis puutub samasooliste paaride laste lapsendamisse ja kasvatamisse, leiab autor: "Inimkonna ajaloos pole teada ühtegi sündmust, kus kaks naist või kaks meest oleksid olnud võimelised sugu jätkama. Seega loodus ei tee kogemata last, kellel oleks kaks ema või kaks isa. Sooneutraalne vanemlus ei ole kooskõlas Looja seadustega ja see ei asenda emadust ega isadust."

Raamatus kirjutatakse veel, et laste saamine ei ole inimõigus, kuid teiselt poolt on Räsäneni hinnangul lapsel oma igapäevases elus õigus mõlemale vanemale, nii emale kui isale.

Mõni kuu tagasi oli ka Räsänen ise uurimise all säutsu tõttu, milles kritiseeris Soome evangeelset luterlikku kirikut — mis on konservatiivsest Misjonipiiskopkonnast erinev organisatsioon — selle osalemise pärast omasooiharate Pride'i paraadil.

Intervjuus USA konservatiivsele ajakirjanikule Rod Dreherile rääkis Räsänen, kuidas teda viidatud säutsu pärast politseis ligi neli tundi üle kuulati.

"Politsei küsis minult, et kas ma olen nõus oma säutsu kahe nädala jooksul eemaldama. Ma vastasin "ei". Seejärel küsiti minu käest Pauluse kirja roomlastele sisu kohta ning mida ma mõtlesin sellega, kui ütlesin, et homoseksuaalsus on patt ja häbiväärne. Ma vastasin, et kõik me oleme patused, kuid homoseksuaalsuse praktiseerimise patusust täna eitatakse," rääkis parlamendisaadik.

Räsänen jätkas: "Seadus ei keela uskumist ja on igati seaduslik rääkida ning jutlustada, mida Piibel õpetab. Usuvabadus on tugevalt tagatud nii põhiseaduse kui rahvusvaheliste inimõiguste konventsioonidega."

Kuid samal ajal teatud teemade kohta sõna võtmist —  näiteks, et homoseksuaalsed teod on patt — peetakse poliitiliselt ebakorrektseks ja mõistetakse hukka.

Kui Räsäneni käest uuriti, milliseks ta hindab Soomes Kristluse tulevikku, arvas ta: "Minu arust on kristlus erilise rünnaku all ja tulevikus muutuvad rünnakud ilmselt veelgi agressiivsemaks. Me elame ilmselgelt ajal, kus kristluse sisu seatakse kahtluse alla."

Parlamendisaadik avaldas ka lootust, et hoolimata politseiuurimistest ja valitsevast poliitilisest korrektsusest ei vii see kristlaste seas enesetsensuurini.

Toimetas Karol Kallas