Saustinõmme viadukti ehitus. Foto: Scanpix

Eesti avalikkuse eest on mitu kuud varjatud uudist, et soomlased taganesid plaanist hakata Rail Balticu ühisettevõtte aktsionäriks ja jäävad projektis vaatlejapositsioonile.

Soome uus, Anti Rinne juhitud valitsus viis Rail Balticu kohta läbi analüüsi, mille tulemusena otsustati mitte hakata Rail Balticu ühisfirma aktsionäriks ning jääda vaatlejapositsioonile, vahendas teisipäeval ulkopolitiikka.fi. 2019. aasta veebruaris väljendas eelmine valitsus seevastu valmisolekut ühisettevõttes osaleda.

Meelemuutuse põhjuseks olnud analüüsi tulemused kinnitasid mitmete Rail Balticust lahkunud juhtide, nende hulgas vaid pool aastat ametis olnud Timo Riihimäki, hinnanguid, mille kohaselt projektis osalejad pole sellele piisavalt pühendunud ning otsuste tegemine on takerdunud.

Rail Balticu eesti koordinaator Kristjan Kaunissaare kommenteeris, et nemad on soomlaste taganemisest teadnud juba mitu kuud ja asjaolu ei muutvat meie jaoks midagi.

Kodanikeühendus Avalikult Rail Balticust rõhutas sotsiaalmeedias tehtud avalduses, et Majandus- ja Kommunikatsiooniminsteerium on seega uudist juba kaks kuud eesti avalikkuse eest varjanud ja Rail Balticu projekti ettevõtete juhtide Timo Riihimäki ja Riia Sillave lahkumisteated tulid pärast soomlaste taganemist projektist. Avalikkusele väideti, et mõlemad juhid lahkusid ametist isiklikel põhjustel.

Aasta jooksul on Rail Balticu meeskondadest lahkunud viis tippjuhti.

Koostas Oto Tuul

Priit Humal: pean planeeritud kujul Rail Balticu peatamist ülimalt tõenäoliseks