Eestlane Euroopa päeval Tallinnas Vabaduse väljakul 2016. aasta 7. mail. Foto: Scanpix

“Euroopa, palun ärka üles,” on pealkirjastanud oma esmaspäevase artikli miljardär George Soros.

Artikli avaldanud “maailma arvamuskülg” Project Syndicate toob eelkokkuvõttena esile, et esimene samm Euroopa kaitsmiseks nii sise- kui välisvaenlaste eest on tunnetada ohu suurust, mida nood endast kujutavad.

Teine [samm] on äratada üles euroopameelne uinuv enamus ning mobiliseerida nad kaitsmaks väärtusi, millele Euroopa Liit rajati.

Soros ise alustab tõdemusega, et “Euroopa on unustusse kõndimas kui kuutõbine ning Euroopa rahvastel tuleb ärgata, enne kui on liiga hilja.” Sest vastasel korral võib Euroopa Liitu tabada Nõukogude Liidu saatus, kardab Soros.

“Kui nad üles ei ärka, siis läheb Euroopa Liit Nõukogude Liidu teed aastal 1991,” hoiatab ta.

Oma ohuloetelus piirdub Soros siiski sisevaenlastega.

Ta mainib maadlemist erakonnaga Alternatiiv Saksamaale, raskusi Brexiti rööbastelt maha juhtimisel, peavooluparteide peataolekut Itaalias ja poliitilise maastiku muutumist “Prantsusmaal, Poolas, Rootsis ja ilmselt mujalgi.”

Aga üleeuroopaliste allianssidega on olukord veelgi hullem, jätkab Soros probleemi juurtele lähenedes.

Eriliselt tumedates toonides näeb ta Euroopa Rahvaparteid (EPP), mis on “peaaegu totaalselt põhimõttelage” ja soendab oma rinnal Ungari võimuparteid Fidesz.

Nii võib Viktor Orbáni erakond viibida EPP ridades, kuna noil on “tarvis säilitada enamus” ning sellest tulenevad tipmised töökohad Euroopa Liidu institutsioonides, selgitab Soros.

“Euroopa-vastased jõud võivad võrreldes [kõnealuse karjerismiga koguni] head välja näha: vähemalt on neil mingid põhimõtted, ehkki jälgid.”

Toimetas Urho Meister

Repliik: Leonid Iljitš Juncker