Sots Riina Sikut näitab riigikogu infotunnis siseminister Mart Helmele keskmist sõrme, 15. mail 2019, Tallinnas. Foto: kuvatõmmis riigikogu infotunni videosalvestisest

Endine tervise- ja tööminister Riina Sikkut (SDE) näitas eile riigikogu infotunnis siseminister Mart Helmele (EKRE) keskmist sõrme, kuigi nõustus hetk hiljem ka ise, et tema poolt "sellise žesti tegemine valitsusliikme suhtes on äärmiselt ebaviisakas".

"Aga nii nagu Aivar Sõerd väljendas üllatust, et teie vastused peegeldavad, et te tõesti ei mõista neid küsimusi lastekaitsjate töö, lähisuhtevägivalla olemuse, ajakirjanduse rolli, riigi välispoliitilise kursi tähtsuse, e-valimiste usaldusväärsuse kohta. Täpselt samamoodi selle kohta, mis on ühes või teises rollis sobiv või mitte," pöördus eilses infotunnis sotsist parlamendisaadik Riina Sikkut süüdistavalt siseminister Mart Helme poole.

"Näiteks see siin [näitab siseminister Mart Helmele keskmist sõrme – toim], vaadake siia, see siin on Pikk Peeter, see asub nimetissõrme ja Nimeta Matsi vahel, aga teie poolt viidatud globalistlik, liberaalne läänemaailm on andnud sellele žestile teistsuguse tähenduse," jätkas Sikkut vulgaarselt Helme suunas žestikuleerides.

"Ja tõesti, minu lapsed seda tähendust ei tea. Nende jaoks Pikk Peeter võib olla Pikk Peeter, me ei saa sellest mitte midagi muud välja lugeda. Aga minu poolt sellise žesti tegemine valitsusliikme suhtes on äärmiselt ebaviisakas — kui ma seda žesti ei tee, ei ole tegemist enesetsensuuriga, see on elementaarne viisakus, see on kokkulepitud reeglite ja tähenduste austamine," ütles Sikkut, kes oli just hetk tagasi siseministrile äärmiselt ebaviisakalt keskmist sõrme näidanud.

"Ja tähendused võivad aja jooksul muutuda ja mul on tunne, et te ei saa sellest aru ja sellest on väga kahju. Ma loodan, et te soovite oma rolli edaspidi paremini täita ja ka meie küsimustele sisukamaid vastuseid anda. Kas see ootus on minu poolt õigustatud?"

"Minu arvates olen ma siin täiesti sisulisi vastuseid andnud," vastas talle siseminister Helme rahulikult. "Kui kellegi on midagi arusaamatuks jäänud, siis on muidugi kahju."

"Mis puutub sellesse, et mingisugused inimesed on mingisuguses märgis kokku leppinud, siis vat mina nende inimeste hulka ei kuulu, kes on selles kokku leppinud. Ja mina sellest kokkuleppest kinni ei pea. Kui liberaalid on kokku leppinud, et mingisugune käeliigutus tähendab midagi… siis mina ei ole liberaal, minu jaoks ei tähenda. Minu jaoks tähendab head tuju," viitab Helme ekrelaste seas viimasel ajal levinud OK-märgi kasutamisele.

Vastne siseminister Mart Helme tegemas hea tuju märki pärast ametivande allkirjastamist Riigikogu istungisaalis, 29. aprillil 2019, Tallinnas. Foto: Scanpix

"Meie oleme konservatiivide poolel kokku leppinud, et see on hea tuju märk. Kui teie olete kokku leppinud milleski muus, siis on meil lihtsalt kahe maailmavaate konflikt. Ja nii lihtne see ongi."

"Mis puutub sellesse, et ma ei sobi ministriks, siis vastupidi, ma sobin liiga hästi ministriks," pareerib Helme Sikkuti süüdistusi. "Sellepärast, et ma teen asju teistmoodi ega tiksu lihtsalt ministrina nagu me oleme näinud mitmetes eelmistes valitsustes."

"Ja mis puutub sellesse, et mina ei saa aru Eesti välispoliitikast," jätkab Helme enda kaitsmist. "Vabandust, ma olen üks väheseid inimesi, kes saab Eestis üldse välispoliitikast aru. Üks väga väheseid inimesi, kes saab aru geopoliitikast. Üks väga väheseid inimesi, kellel on diplomaadi kogemus. Kes teab, et maailm ei ole täna enam see, mis ta oli kümme aastat tagasi, kakskümmend aastat tagasi või viiskümmend aastat tagasi."

"Enamik siin saalis elab mingisuguses üleeilses maailmas," leiab Helme. "Seda maailma ei ole enam olemas. Ärgake üles inimesed, maailm on teine! Te ei saa sellest aru. Ma pean teid šokiteraapiaga äratama. Ja see šokiteraapia ongi meie erakonna üks viise, kuidas Eestis stagnatsioonist välja tulla. Ja ma teen seda iga päev, praegu, siin ka."

Kirjeldatud intsidenti saab kogu pikkuses vaadata alljärgnevast videost (alates 1:46:00):

Toimetas Martin Vaher