Forum Romanum, Rooma foorum Palatinuse künka jalamil oli Vana-Rooma riigi kese. Foto: Bigstockphoto

Kuuendal septembril leidis sotsiaalmeedias aset humoorikas "plahvatus", kui üks Ameerika Ühendriikide Põhja-Carolina osariigi nais-abipastor uuris oma mehelt kui tihti too mõtleb Rooma impeeriumile.

Vastuseks kõlas "kogu aeg" ja tänu sellele postitusele said miljonid naised, seda samuti oma abikaasade käest uurides teada, et meeste seas on Rooma impeeriumile mõtlemine väga tavaline.

Abipastor Kelsey Lewis Vincent komistas teatud pildi-sotsiaalvõrgustikus inimese, kes tarvitab kasutajanime gaiusflavius, postituse otsa, milles paluti oma isalt, mehelt, poissõbralt ja vennalt uurida kui palju nad mõtlevad Rooma impeeriumile.

Lewis tegi seda:

"Ma nägin ühte Instagrami postitust, milles kirjutati midagi sarnast, nagu "naistel pole aimugi kui palju mehed, kellega nad oma elus kokku puutuvad, mõtlevad Rooma impeeriumist"? 

Nii ma küsisin oma mehelt: "Kui tihti sa mõtled Rooma impeeriumile?" 

Ta vastas hetkegi mõtlemata: "Iga päev." 

Kuulge teie [mehed] kõik seal! Miks?"

Meeste Rooma impeeriumi lembuse võttis kajastada Ühendkuningriigi päevalehe Telegraph ajakirjanik Judith Woods, kes tuvastas, et briti mehed kipuvad samuti mõtlema ohtralt Rooma impeeriumile ja ta ise oleks võinud sellest varem aru saada, sest tema pere elutoas on seitse riiulitäit Lääne- ja Ida-Rooma keisririikidele pühendatud raamatuid. 

Woods osutab erinevate preilide ja prouade postitustele, milles tõdetakse, et nende abikaasade vaimuelu on märksa mitmekesisem kui nad oskasid ehk arvata ja üldiselt mõtlevad enam-vähem kõik mehed mingil määral Rooma impeeriumile. Samuti mainiti, et seda tehakse sageli tänase Ameerika Ühendriikide impeeriumi kaastekstis. Ta juhib tähelepanu, et küsimustele vastates lisasid mehed tihti lõppu "loomulikult" (of course).

Ühele prouale vastas tema abikaasa siiski, et ta ei mõtle Rooma impeeriumile mitte kunagi, aga "kui sa oleksid minu käest küsinud Etioopia impeeriumi (Abyssinian empire) kohta, siis oleks lood hoopis teisiti".

Naiste arutelu meeste Rooma impeeriumi huvi teemal on kandunud üle paljude sotsiaalvõrgustike ja Vincenti algset postitust on käesoleva loo kirjutamise ajaks näinud 8,2 miljonit inimest. 

Eesti keeles on ilmunud ilmselt üks eales paremini kirjutatud Lääne-Rooma keisririigi ajalugu käsitlev Edward Gibboni "Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu". 

Toimetas Karol Kallas