Steve Bannon kohtust väljumas. Foto: Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi endine kampaaniajuht Steve Bannon arreteeriti, kuna prokurör süüdistab meest ulatusliku pettuse toimepanemises. Nimelt olevat Bannon ja teised skeemi osalised pannud kõrvale ja kasutanud enda tarbeks raha, mida koguti USA piirile eraalgatusliku müüri püstitamiseks.

Süüdistuse järgi asutas sõjaveteran, kolme amputeeritud jäsemega Brian Kolfage koos Timothy Sheaga 2018. aasta lõpus kampaania "Rahvas ehitab müüri". GoFundMe keskkonnas koguti eraviisilise müüriehituse tarbeks tervelt 25 miljonit dollarit.

Raha kättesaamiseks nõudis GoFundMe meestelt aga eraldi juriidilise keha asutamist ning kinnitust, et raha kasutatakse eesmärgipäraselt. Nüüd võttis Kolfage appi Bannoni ja viimase tuttava, riskikapitalist Andrew Badolato.

Bannon ja Badolato võtsid kampaania juhtimise üle ja asutasid uue MTÜ. Et rahad GoFundMe'st üle kantaks, tuli meestel igalt doonorilt uuesti nõusolekut küsima. Siin tehti aga süüdistuse kohaselt saatuslik viga, kuna doonoritele lubati, et Kolfage isiklikult ei saa saa kogutud rahast pennigi. Ka Bannon väitis, et teeb sisuliselt vabatahtlikku tööd.

Hiljem olevat aga Bannoni eestvedamisel pandud püsti skeem, millega mehed siiski osa rahast endale kantisid. Selleks kasutati muuhulgas üht teist Bannoni kontrolli all olevat MTÜd. Kolfage olevat saanud kokku 350 000 dollarit, mis kulus väidetavalt muuhulgas tema kodu remondile, luksusliku maasturi ostmisele ning ilukirurgiale, Bannoni kontrolli all olevasse MTÜsse olevat aga liikunud üle miljoni dollari. Ka Badolato ja Shea olevat raha saanud.

Pettuse ja rahapesu süüdistused, mis meestele on esitatud, võivad potentsiaalselt kaasa tuua vastavalt 20 ja 10 aasta pikkused vanglakaristused. Bannon ise eitab süüd, nimetades uurimist poliitiliselt motiveerituks. Uurimist juhtiv prokurör Audrey Strauss on demokraat.

Trumpi perekond on end skandaalist distantseerinud. Trumpi poeg, kes ühel kampaania üritusel osales, nimetabki seda ühekordseks juhtumiks. Trump ise aga leidvat, et säärane eraviisiline müüriehitus pole üldse õige mõte.

Toimetas Jaanus Vogelberg