Leedus ilmuv konservatiivse suunitlusega ajaleht Respublika. Foto: kuvatõmmis

Leedus võtsid jaeketid müügilt ajalehed Respublika ja Vakaro žinios, mis kritiseerisid valitsust järjekindlalt konservatiivsetelt seisukohtadelt ja toetasid traditsioonilisi pereväärtusi.

Portaali respublika.lt andmeil teatasid esimesena nende väljaannete müügi lõpetamisest veebruari lõpus Läti kapitalile kuuluvad jaeketid Iki ja Rimi, samuti Leedu Post. 7. märtsil teatasid sarnasest otsusest Maxima ja Norfa jaekett, samuti Narveseni kioskite kett.

Ilmselgelt koordineeritud sammude tõttu seiskus ajalehtede Respublika ja Vakaro žinios müük täielikult. 

Ilmselt on siinkohal paslik meenutuda samalaadset "puhastust", millest rääkis varem Vilniuse ultraliberaalne linnapea Remigius Šimašius, kes keelas eelnevalt juba loa saanud "Suure marssi perekondade kaitseks". Šimašiuse hinnangul ilmnevad perekonnamarsil "Kremli väärastunud väärtused".

Respublika kolumnist Gintaras Furmanavičius kirjeldab olukorda nii:

„Me kõik kartsime väga erakorralise olukorra kehtestamist Leedus, mida mõned kuumpead tahtsid näha juba pseudopandeemia alguses – mis muide kadus kusagile järsult ja ootamatult. Nädal tagasi kehtestatigi Leedus eriolukord, aga ausalt öelda see läheb paljudel meelest ära. Valitsus ka ei torgi ega tuleta seda meelde, kuid sellest hoolimata on palju muutunud. Kas olete märganud, et peamistes portaalides on juba mõnda aega keelatud kommenteerida asjakohaseid artikleid? Kas olete õhus tundnud sallimatust iga arvamuse suhtes, mis kasvõi mingil määral ei ühti peavooluga? Kas ma olen ainuke kellele tundub, et Leedu rahvast üritatakse veelgi jäigemalt headeks ja halbadeks jagada?"

Tähelepanuväärne, et konservatiivse ja vasturevolutsioonilise suunitlusega väljaandeid koristati müügilt ära mitte mõne riigiorgani otsusel (ilmselt pole selleks põhjust), vaid "töörahva nõudmisel": "Põhjuseks on see, et saime palju negatiivseid reaktsioone ja kommentaare meie klientide käest," ütles Iki jaeketi esindaja Vaida Budriene.

Kelle laulu laulate?

Milles siis seisnevad pretensioonid konservatiivsele pressile täpsemalt? Kas tõesti samasse meediagruppi kuuluvad Respublika ja Vakaro žinios avaldasid toetust Putinile ja kiitsid heaks Venemaa sissetungi Ukrainasse? Üldse mitte. Vastuoludeni viis eksinud noor toimetaja, kes avaldas väljaande internetiversioonis uudisnupu president Zelenski väidetavast põgenemisest Kiievist Lvovi. Tegemist oli valeuudisega. Toimetaja on selle eksimuse tõttu ka vabandanud.

Kuid liberaalsed poliitikud ja neid teenindav meedia on skandaali taevasse puhunud, haarates kinni võimalusest valitsust kritiseeriv ja tüütuks muutunud väljaanne likvideerida. Mainimist väärib, et Leedu Respublika polnud kaugeltki ainuke väljaanne maailmas, mis lasi tohutus infovoos läbi propagandistliku valeuudise Zelenski Kiievist lahkumise kohta.

Respublika peatoimetaja Vitas Tomkus tõi välja terve nimekirja selle "uudise" avaldunud portaalidest Hiinast, Indiast, Itaaliast, Ungarist, Kreekast, Lõuna-Koreast, Brasiiliast, Vietnamist, Serbiast, Türgist, Iraanist, Sloveeniast ja Jeemenist.

Kuid see enam kedagi ei huvitanud. Tundub, et karmil sõjaajal on tuhanded inimesed valmis kõike uskuma – ka seda, et pereväärtuste kaitsjate ja sõltumatu ajakirjanike maskide taha peitsid ennast Leedu riikluse vaenlased ja agressori käsilased.

Kuna Respublika ja Vakaro žinios jaemüük on täielikult peatatud, siis on neil ellujäämiseks vaid üks võimalus – tellijate arvu kasvatamine. Respublika internetiportaalil seisab vaid üks lakooniline lause: "Respublika õnnitleb kõiki Leedu Taasiseseisvusepäeva puhul (tähistatakse Leedus 11. märtsil – Objektiiv), aga valitsust õnnitleme kahekordse püha puhul – Iseseisvuse puhul ilma Respublikata".

Sellele lausele lisatud link, mille kaudu saab tellimust vormistada. Tundub aga, et "pädevatel asutustel" ei valmista raskusi leida lahendust ka sellele küsimusele. Leedu Posti esindaja, kes teatas väljaannete müügilt kõrvaldamisest, teatas muuhulgas, et "lahendust tellimuste küsimusele otsime koos pädevate institutsioonidega".

Eestiski on püütud pereväärtuste ja ühiskonna vabaduste eest seisvaid isikuid, väljaandeid ja organisatsioone korduvalt Kremli käsilasteks tembeldada