Briti kuninglik merevägi andis teada, et Ühendkuningriigi uusim lennukikandja HMS Prince of Wales on sunnitud ära jätma planeeritud seilamise Ameerika Ühendriikidesse, kus emalaev pidi läbi viima katsetused lennukikandja õhuväekomponendi selgroo moodustavate F-35 tüüpi hävitajatega.

Aastate pikkuselt ette planeeritud seilamine jäi ära seoses juba teise järjestikkuse lekkega, mis hävitas osa laeva elektrisüsteemidest. Intsident leidis aset, kui laeva mootoriruumi leket ei suudetud enam kui 24 tunni jooksul peatada. Analoogne episood leidis aset vaid mõned kuud varem, kui mootoriruumi tungis ligi meetri paksune merevee kiht.

Kuningliku mereväe insenerid on nüüdsest sunnitud üle kontrollima kilomeetrite pikkuselt kaableid ning elektroonikaplokke, millede tulevane töökõlbulikkus on küsimärgi all. Merevägi keeldus vastamast küsimustele, mis puudutasid laevale tekitatud kahju täit ulatust.

Veelekete tõttu on varemalt operatsioonid sunnitud ära jätma ka HMS Prince of Wales’i sõsarlaev, mis kannab Ühendkuningriigi suverääni Kuninganna Elizabethi nime. Kuningliku mereväe lipulaev pidi nimelt katkestama juulis viie nädalased manöövrid seoses mitu tekki läbinud üleujutusega.

Suurbritannia probleemsete lennukikandjate teenistusse võtmise saaga jätkub üle kivide ja kändude, olles takistatud nii tehnilistest, logistilistest kui finantsilistest probleemidest. Alles kuu aega tagasi raporteeriti Briti meedias, et Kuninganna Elizabethi lennukite eskaader saab koosnema rohkem Ameerika kui Briti mereväe F-35 tüüpi lennukitest, kuna Ühendkuningriigil lihtsalt puuduvad finantsilised ressursid, et kahte 36 hävitajaga emalaeva täisvõimekuses üleval pidada.

Toimetas Adrian Bachmann