Ürituse tunnuspilt. Foto: kuvatõmmis

Täna kell 18 toimub Vabaduse väljakul solidaarsusaktsioon Poola abordipooldajatega. Pärast esialgset kogunemist liigub marss plaanitult kell 18.30 edasi läbi Raekoja platsi kuni Tallinna Poola saatkonnani. Sarnane protestiüritus toimub reedel kell 12 ka Tartus.

Üritusele "Strajk kobiet" ehk poola keeles "naiste streik" on end hetkeseisuga osalema märkinud 165 inimest. 453 inimest on end huvitatuks märkinud. Üritust korraldavad aktivistid Agata Rucinska ning Joanna Dagmara Dobosz. Osalejaid kutsutakse kaasa võtma plakateid ja illegaalset aborti sümboliseerivaid riidepuid.

Rucinska kirjutas ürituse lehel, et abort on inimõigus, mille üle ei ole võimalik läbi rääkida ja mille osas kompromisse ei tehta.

"Oleme sündinud Poolas, aga Eestist on saanud meie uus kodu. Hiljutiste sündmuste valguses, mis järgnesid Poola konstitutsioonikohtu otsusele piirata reproduktiivõigusi, oleme hirmul ja vihased. Seisame solidaarselt kõigi inimestega, kes võivad aborti vajada, ja kutsume teid endaga liituma," kirjutas ta. Sama tekst avaldati eile ka Postimehes.

Rucinska tegi ürituse kohta postituse ka feministlikus Facebooki grupis Virginia Woolf Sind Ei Karda, kus jagas Poola sarnase ürituse ootamatut sõnumit. Nimelt seisis seal, et ühe taktikana protestijate arsenalis kasutatakse ka "sabotaaži", samuti "linnade blokeerimist" ning streiki.

Poola kõrgema kohtu otsus, mis keelab abordi ka väärarenguga loote korral, on riigis kaasa toonud päevi kestnud rahvarahutused. Eile kutsus Poola peaminister Mateusz Morawiecki üles vägivallaaktide, barbaarsuse ja vandalismi lõpetamisele. Muuhulgas on protestijad tunginud kirikutesse, sodinud kirikuseintele oma sõnumeid ning seganud jumalateenistuste läbi viimist.

"Rünnakuid religioossete sümbolite ja kirikute vastu ei lubata," lisas ta mitmete protestide kohta, mida on korraldatud katoliku kirikutes. "Kõik, kelle jaoks Poola Vabariigi heaolu on väärtus, peaksid püüdma olukorda rahu tuua," lausus peaminister.