Eesti 200 esimehel Kristina Kallasel on põhjust järelemõtlemiseks. Foto: Scanpix

Alates sügisest püsivalt üle valimiskünnise olnud Eesti 200 toetus on plakatiaktsiooni järel langenud kahele protsendile, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel tehtud küsitlusest.

Küsitlusest selgub, et kõige populaarsemad erakonnad jaanuari esimese poole seisuga on Reformierakond ja Keskerakond, kelle toetus on võrdne (27%). Kolmandal kohal on EKRE (20%). Neljandal kohal on SDE (10%) ning viimasena ületaks valimiskünnise Isamaa (7%).

Eesti 200 toetus, mis veel jaanuari alguses läbi viidud küsitlustes ületas valimiskünnist, on langenud 2%-ni ning praeguse seisuga partei riigikokku ei pääseks. Erakonna Eestimaa Rohelised toetus on 2 ja Elurikkuse Erakonnal 1%.

Vabaerakonna toetus on ümmargune 0%.

Küsitlusega alustati 7. jaanuaril, ehk samal päeval kui ilmusid Hobujaama trammipeatusesse Eesti 200 paigutatud plakatid, mis kutsusid eestlaseid ja venelasi eri pooltele seisma. Seega langes vähemalt 90% küsitlusperioodist plakatiaktsiooni teemalise diskussiooni aega.

"Tegemist on tõenäoliselt ainsa küsitlusega, mis viidi läbi vahetult plakatiaktsiooni ning sellele järgenud diskussiooni ajal ja selle põhjal kaotas Eesti 200 aktsiooniga toetajaid," kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson.

Küsitluse viis ajavahemikus 7.–13. jaanuar läbi uuringufirma Norstat ning sellele vastas 1071 valimisealist Eesti kodanikku.