Timo Soini Põlissoomlaste parteikongressil 10. juunil 2017. Foto: Scanpix

Teisipäeval, 13. juunil, lagunes Põlissoomlaste parlamendifraktsioon. Alles kümne päeva eest kirjutas Timo Soini, et on arulage arvata, et ta enda asutatud erakonnast ära hüppaks ning et see polnud tema, vaid Juudas, kes läks ära ja poos enese üles. Põlissoomlaste ridades aga möllavad Soini vastu hoopis teistsugused tunded: "Sa oled poliitilise ajaloo suurim petis."

Laupäeval, 10. juunil, valiti Põlissoomlaste uueks liidriks Jussi Halla-aho. Erakonda 20 aastat juhtinud Timo Soini ei kandideerinud. Halla-aho ei varja, et ta ei soovi Soini jätkamist välisministri ametis.

Põlissoomlased muutuvad ühtäkki parketikõlbmatuks

Immigratsioonivastaste ja rahvuslike vaadetega Halla-aho tõus koalitsioonierakonna etteotsa vallandas poliitilise tormi. Soome president Sauli Niinistö manitses avalikult Põlissoomlaste uut juhtkonda, et "nad oma kombeid parandaks, et uusi [kohtuotsuseid] ei tuleks".

President vihjas nimelt sellele, et Jussi Halla-aho mõisteti 2012. aastal süüdi vaenu õhutamises rahvusrühma vastu (Soome seaduses kasutatav määratlus) – ta kasutas immigratsioonist rääkides liiga tugevaid sõnu ja väljendeid. Ka üheks erakonna aseesimeheks valitu on jäänud kohtus süüdi samas kuriteos.

Esmaspäeval andis peaminister Juha Sipilä teada, et ei jätka koostööd Halla-aho juhitud Põlissoomlastega. Näis, et kätte on jõudnud valitsuskriis.

Teisipäeval tuli teade, et Põlissoomlaste 37-liikmelisest parlamendifraktsioonist on eraldunud 22 saadikut, kes moodustavad uue fraktsiooni nimega Uus Valik. Ei välistata ka uue erakonna asutamist.

Juha Sipilä teatas seepeale, et valitsus ei astugi tagasi. Niisiis jätkab Soome valitsus senises koosseisus, sest uude fraktsiooni kuuluvad ka kõik senised põlissoomlastest ministrid.

Poliitilise ajaloo suurim petis?

"Sellist osavat alttõmbamist, nagu sai osaks kõigest mõne päeva eest Põlissoomlaste uueks juhiks valitud Jussi Halla-ahole, ja mitmekäigulise poliitilise kombinatoorika tulevärki, nagu on paari päeva jooksul Soomes etendatud, annab maailmast tikutulega otsida," imetleb Postimehe toimetaja Martti Aavik. "Tõepoolest, puhas vuuk. Vaat sulle igavat põhjamaad."

Põlissoomlaste värske esimees Jussi Halla-aho nimetas toimunut reetmiseks ja väljendas arvamust, et lahkujad on ministrikohtade ja muude hüvedega ära ostetud.

"On arulage arvata, et ma enda poolt asutatud erakonnast ära hüppaksin. See polnud mina, vaid Juudas, kes läks ära ja poos enese üles. Kolmekümne hõberaha eest, mis äraandja sai, osteti potissepa põld matmispaigaks muulastele," kirjutas Timo Soini alles 3. juunil oma blogis.

Põlissoomlane Sebastian Tynkkynen kirjutab nüüd oma blogis vastuseks, et Juudas poos üles enese, kuid Timo Soini tõi ohvriks oma lapsed – erakonna. Ja Juudas tagastas vähemalt hõberahad.

"Sa oled poliitilise ajaloo suurim petis," kirjutab Tynkkynen Soinile.