2019. aastal käivitas ökoloog Thomas Crowtheri teadusuuring üleilmse puude istutamise liikumise, milles nähti kõige tõhusamat moodust süsihappegaasi heitmete sidumiseks. Täna arvab aktivist, et Maal oleks ilma metsaistutamiseta parem elada.
Crowtheri algatusest sai Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni triljoni puu istutamise kampaania ja keskkonnateadlasest selle juhtiv nõunik. Endine ÜRO töötaja palub täna, et maailma riigid ulatusliku puude istutamise ära lõpetaksid, vahendab Wired.
Crowther esines möödunud aasta lõpus Dubais toimunud ÜRO kliimatippkohtumisel ja rääkis, millised tagasilöögid kaasnevad massilise puude istutamisega. Inimeste istutatud puud vähendavad väidetavalt bioloogilist mitmekesisust ja need pole sugugi nii head süsihappegaasi sidujad kui seni arvati.
Kõige suurem puude istutamisega kaasnev keskkonnakuritegu seisneb tema sõnul siiski selles, et seda kasutatakse ära vabandusena heitmete vähendamisest pääsemiseks.
"Ma arvan, et kui keegi ei oleks kunagi kuulutanud "istutage triljon puud", oleks maailm täna elamiseks hulga parem paik.
2019. aastal üllitas Crowther kaasteadlastega kuulsa uuringu, milles jõuti julge järelduseni: "Maale mahub veel 1,2 triljonit puud. See omakorda näitab, et üleilmne puude istutamine on tänaseni kõige tõhusam kliimamuutuste [maandamise] lahendus."
Toona mõned teadlased kritiseerisid uuringut, sest väidetavalt hinnati selles üle nii puude süsihappegaasi sidumise võimet kui maaala, mida tegelikult oleks võimalik metsastada.
Peale jäi siiski puu-optimism.
Seda hakkasid ära kasutama suured ettevõtted, nagu näiteks Shell, kes lubas panustada metsastamise algatustesse sadu miljoneid dollareid. Sotsiaalmeedias käivitati kampaania "Team Trees", millele Elon Musk andis miljon dollarit. Kampaania lubab, et ühe dollari annetamise eest istutatakse üks puu. Tänaseks on puid istutatud väidetavalt üle 20 miljoni.
Hoolimata massilisest puude istutamisest jätkasid süsihappegaasi heitmekogused kasvamist. Rahulikuma seisukoha on võtnud ka Crowther ise.
2023. aasta novembris teadusajakirjas Nature ilmunud uuringus ründab ökoloog "rohepesu", ehk pettust kujutavaid kampaaniaid, milles ettevõtted ja riigid üritavad oma näiliselt suurejooneliste kliimaalgatuste taha varjata saastavaid keskkonnapraktikaid.
Crowderi sõnul tuleb rohepesule ots peale teha ja keskkonnaprojektidele mõeldud raha jagada laiali loodusega kooskõlas elavatele põlisrahvaste suguharudele ning bioloogilist mitmekesisust toetavatele mahepõllumeestele ja kogukondadele.
Lisaks kinnitab ta, et olemasolevate metsade säilitamisest on kliima jaoks pikas vaates 50 protsendi võrra rohkem tolku kui uute istutamisest.
Toimetas Karol Kallas