Kanada peaminister Justin Trudeau. Foto: Scanpix

Kanada peaminister Justin Trudeau nimetas Quebeci provintsi telejaamale antud intervjuus vaktsineerimata inimesi "tihti rassistlikeks ja naistevihkajatest äärmuslasteks". 

Samas pole Trudeau sõnul Quebeci inimesed probleem ja ta esitas küsimuse, kas ülejäänud Kanada peaks vaktsineerimata inimesi "sallima", vahendab väljaanne Western Standard.

Sellise väljaütlemise peale nimetas konservatiivse Kanada Rahvapartei (People's Party of Canada) juht Maxime Bernier peaministrit "fašistist psühhopaadiks".  

Trudeau sõnul on vaktsineerimata kanadalased teaduse eitajad ja progressi vaenlased:

Me teeme sellele pandeemiale vaktsineerimisega lõpu. … Me kõik teame inimesi, kes alles otsustavad, kas nad soovivad ennast vaktsineerida ja me anname endast parima nende veenmiseks. Ometigi osa elanikkonnast osutab sellele vihast vastupanu. 

Nad ei usu teadust ja progressi ning on väga tihti naistevihkajad ja rassistid. Tegemist on väga väikese grupi inimestega, kuid see ei luba eirata fakti, et nad võtavad enda alla teatud ruumi.

See paneb meid, nii mind riigi juhina kui terve riigi valiku ette: kas me peame neid inimesi sallima? Üle 80 protsendi Quebeci inimestest on täitnud oma kohust ja lasknud ennast süstida. Need inimesed ei ole tänaste probleemide põhjustajaks. 

Quebecis on vähemalt ühe vaktsiinidoosiga süstitud 84,5 protsenti elanikkonnast.

Kanadas tervikuna on 90 protsenti 12-aastastest ja vanematest inimestest saanud ühe vaktsiinidoosi. 87 protsenti Kanada üle 12-aastastest elanikest on süstitud kaks korda. Kogu elanikkonnast on täielikult vaktsineeritud 77,4 protsenti ja vähemalt ühe süstiga 83,4 protsenti. (Eestis on täielikult vaktsineeritud 61,4 protsenti elanikkonnast.)

Kanada Covid-19 juhtumite graafik.

Vaatamata ühele maailma kõrgemale vaktsineerituse tasemele – Kanada on maailma vaktsineerimise edetabelis seitsmendal kohal – registreeriti riigis eelmise aasta lõpupäevadel ja käesoleva aasta alguses neli kuni viis korda rohkem Covid-19 juhtumeid kui eales varem. 4. jaanuaril tuvastati Kanadas 49 829 uut Covid-19 juhtumit ja 53 surma. 

Kanadas elab 38 miljonit inimest. Elanikkonnast on Covid-19 läbi põdenud 6,19 protsenti (2,36M) ja koos Covidiga elust lahkunud 0,08 protsenti (30 456) inimestest. 

Eestis on Covid-19 läbi põdenud 18,26 protsenti elanikkonast (243 000) ja lahkunuid on 0,15 protsenti.

Kanada on riik, mis on üle elanud ühed maailma jõhkramad Covidi piirangud ja sulgemised.

Poliitikas/politoloogias on kasutusel oskussõna "koeravile". Päris elus on koeravile ultraheli sagedustel vilistav vile, millega antakse koertele käsklusi. Poliitikas on "koeraviled" teatud märksõnad, nagu näiteks "rassism" ja "misogüünia", millega koondatakse ning suunatakse oma toetajaskonda. 

Toimetas Karol Kallas