Afganistani tellisevabriku tööline. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump rääkis pühapäeval 23. veebruaril ajakirjanikele, et kaalub Talibaniga rahulepingu allkirjastamist ja "Ameerika sõduritel on lõppeks aeg tulla Afganistanist ära koju."

Tänaseni on olukord siiski selline, et päev peale nädalapikkuse "vägivalla vähendamise" kokkuleppe väljakuulutamist, pidasid Taliban ja Afganistani sõjavägi mitmes kohas üle riigi maha väiksemat sorti lahingud, vahendab OANN.

21. veebruaril säutsus Ühendriikide riigisekretär Mike Pompeo: "Peale aastakümnete pikkust konflikti sõlmisime me Talibaniga kokkuleppe, et vähendame märkimisväärselt vägivalda üle kogu Afganistani. See on oluline samm pikal rahuteel ja ma kutsun kõiki afgaane seda võimalust ära kasutama.

Kui nimetatud ajutise kokkuleppe nõudmisi täidetakse, siis sõlmitakse Ühendriikide ja Talibani vahel leping, mille tulemusena viiakse tuhanded USA sõjaväelased peale pea 20-aastast sõda Afganistanist minema.

"On aeg tulla koju ja nad tahavad [sõdimise] lõpetada," kinnitas president Trump ajakirjanikele. "Nad on karm rahvas ja meie oleme karm rahvas, kuid üheksateist aastat on pikk aeg."

Afganistanis paikneb tänaseni ümber 13 000 ameerika sõduri.

Toimetas Karol Kallas