Trump külastamas Afganistanis teenivaid USA sõdureid. Foto: Scanpix

Trumpi administratsioon kavatseb jaanuari keskpaigaks tuua Iraagist ja Afganistanist koju umbkaudu 2500 sõdurit, jättes mõlemasse riiki vaid minimaalse väekontingendi. Plaan tekitab muret paljudes vabariiklastes ja USA liitlastes, kelle hinnangul on selleks veel vara, vahendab BBC.

Trump on aastaid kritiseerinud USA sekkumist Lähis-Idasse ning soovinud sealt vägesid välja tuua. Plaani kohaselt vähendatakse Iraagis sõdurite arvu 500 võrra 2500le ning Afganistanis 4500 sõdurilt samuti umbes 2500le.

Äsja uueks kaitseministriks nimetatud Chris Milleri sõnul on aeg kaitsta USA lapsi lõppematu sõja karmide tagajärgede eest ning austada juba tehtud ohverdusi rahu ja stabiilsuse loomiseks. Tema sõnul on eesmärk ekstremistid võita ja kohalikele nende vaoshoidmiseks kompetents tekitada tänaseks saavutatud.

Tõenäoliselt tegi Trump hiljutise “puhastuse” Pentagonis just selleks, et vabaneda vägede väljatoomisele vastutöötavatest tippametnikest.

Huvitaval kombel tabas peagi pärast otsuse väljakuulutamist Baghdadi nn “rohelist tsooni” ehk USA vägede peakorterit mitu raketti.

Trumpi plaanile sõdivad vastu mitmed nimekad figuurid. Näiteks nimetas vabariiklasest Senati enamuse juht Mitch McConnell seda “veaks” ning NATO juht Jens Stoltenberg hoiatas “kõrge hinna” maksmise eest. Kriitikat kostis veel mitmelt nimekalt vabariiklaselt.

Samas avaldas Trumpile toetust demokraadist Esindajatekoja liige Adam Smith, kelle sõnul on Afganistani puhul aeg 20 aastat kestnud sõda lõpetada.

Toimetas Jaanus Vogelberg