USA riigisekretär Mike Pompeo 10. novembril 2020 pressikonverentsil. Foto: Scanpix

Hoolimata meedia ja demokraatide survest ei rutta juhtivad vabariiklased ennatlikult Joe Bideni võitu tunnustama, kuna mitmetes osariikides on viimase edu väike ja ees ootamas kohtulahingud ning võimalikud häälte ülelugemised.

Teisipäeval ütles Trumpi administratsiooni välisminister Mike Pompeo ajakirjaniku nõudlikule küsimusele vastates muigega, et üleminek "teisele Trumpi ametiajale" saab olema sujuv. Vasakväljaanne Guardian nimetas väidet "alusetuks". Pompeo sõnul tuleb aga läbi käia tavapärane protsess, mille näeb ette USA põhiseadus, ja kokku lugeda kõik – Trumpi väljendit kasutades – legaalsed hääled.

Senati vabariikliku enamuse liider Mitch McConnell teatas teisipäeval, et Trumpil on täielik õigus uurida valimiste võimalikke ebaregulaarsusi ja anda sisse kohtuasju, vahendas Associated Press. Traditsiooniliselt neutraalset tooni hoidnud uudisteagentuur kirjeldas Trumpi poolt astutud samme kui "keeldumist aktsepteerida valimistulemusi" ning väitis, et puuduvad "igasugused indikatsioonid või tõendusmaterjal, et valimistel oleks esinenud ebaregulaarsusi või laialdasi valimispettusi".

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham julgustas esmaspäeval Trumpi mitte Bideni võitu tunnustama. "Kui me ei esita väljakutseid ja valimissüsteemi ei muuda, ei valita enam kunagi ametisse vabariiklasest presidenti," vahendab Breitbart Grahami Fox Newsile öeldut.

"Mu vabariiklastest kolleegid – me peame võitlema või oma saatusega leppima. Tahan, et Pennsylvania seletaks, kuidas kuus inimest saavad pärast surma hääletada. Ma tahan, et uuritaks arvutisüsteeme Michiganis, mis annavad vabariiklaste hääled demokraatidele – ja seda tarkvara kasutati igal pool terves riigis. Siin toimub igasugust jama ja kui ma oleks Trump, annaks ma asja kohtusse," rääkis Graham. Tema sõnul on posti teel hääletamine vabariiklaste jaoks õudusunenägu.

Seni on Bideni võitu vabariiklastest tunnistanud vaid väike vähemus. Üks nendest on tuntud Trumpi-vastane senaator Mitt Romney, kes Bidenile õnne soovis. Sama tegi ka Lisa Murkowski. Susan Collins õnnitles samuti Bidenit ja Kamala Harrist, kuid leidis, et Trumpil on õigus tulemusi vaidlustada. Marco Rubio pidas vaidlustamist samuti Trumpi õiguseks, kuid tema hinnangul peaks Biden alustama ettevalmistusi ametisse astumiseks. Rohkem või vähem üheselt Bideni võitu tunnistanud vabariiklasi leidub NBC andmetel veelgi.

Tähelepanuväärsed arengud toimuvad ka Pentagonis. Ametisolev administratsioon on viimastel päevadel välja vahetanud nii kaitseminister Mark Esperi kui kolm teist tsivilistist ministeeriumi tippametnikku ning asendanud need väidetavate lojalistidega. CNNi hinnangul on tegemist "alarmeeriva" arenguga.

Väidetavalt otsustas Trump teha platsi puhtaks seetõttu, et vallandatud isikud töötasid vastu tema plaanile tuua USA väed Afganistanist välja – võimalik, et juba jõuludeks. Vägede väljatoomist on nimetatud "ennatlikuks" hoolimata faktist, et sõda on kestnud pea kaks kümnendit. Samuti räägitakse võimalusest, et Trump vallandab peagi ka CIA juhi Gina Haspeli, kes töötavat vastu presidendi soovile teatud dokumentidelt salastatust maha võtta.