HCQ-d müüakse tablettidena. Tableti hind algab sõltuvalt ostmiskohast ca kümnest sendist. Foto: pharmeasy.in

Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi administratsioon palus FDA-l anda eksperimentaalsetele Covid-19 vaktsiinidele kasutamiseks eriluba ja üritas järelvalveorganit veenda, et see lubaks kõnealuse haiguse raviks kasutada hüdroksüklorokviini. 

Ameerika Ühendriikide Kongressi demokraadid uurivad koroonaviiruse kriisi ajal toimunut ja nende sõnul survestasid toonased kõrged ametnikud toidu- ja ravimiametit (Food & Drug Administration; FDA), et need kiidaksid kiirkorras heaks vastvalminud Covid-19 vaktsiinid ilma, et need läbiksid nõutud katsetusteperioodi, vahendab Politico

Samuti soovisid toonase valitsuse kõrged ametnikud, et FDA lubaks inimestel kasutada hüdroksüklorokviini (HCQ) ja seda muuhulgas Covid-19 vastu. HCQ kiideti eriloa alusel Covid-19 ravimina heaks 2020. aasta 28. märtsil, kuid see luba tühistati sama aasta 15. juunil. Ettekäändeks toodi väidetavad katsetused, mis näitasid, et ravim ei toimi ja sellel võivad olla märkimisväärsed kõrvalmõjud.

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) ravimite kõrvalnähtude andmebaas VigiAccess näitab HCQle kokku 39 919 kõrvalnähtu ja näiteks paratsetamoolile samal ajal 179 578. 

USA Kongressi koroonaviiruse kriisi valitud alamkomisjoni (House Select Subcommittee on the Coronavirus Crisis) kuuluvate demokraatide poolt kolmapäeval 24. augustil avalikustatud ülevaatest selgub samuti, et valitsusametnikud tõenäoliselt mõjutasid FDA otsust kiita heaks Covid-19 vereplasmaravi (convalescent plasma; raviks kasutatakse haigusest tervenenud inimese vereplasmat).  

Demokraatide sõnul üritas Trump uued Covid-19 vaktsiinid kiirkorras turule tuua, kuna soovis nii koguda poliitilisi plusspunkte 2020. aastal toimunud presidendivalimiste tarbeks.

Käesoleva aasta 26. augusti andmete kohaselt näitab 353 HCQ Covid-19 raviks kasutamise uuringu metaanalüüs, et ravim on haiguse varases faasis märkimisväärselt tõhus.

Toimetas Karol Kallas