Vsevolod Medvedev: Lenin loeb "Pravdat", 1965 Foto: soviet-art.ru

Twitteri paljastuste kaheksandas osas kireldab ajakirjanik Matt Taibbi, kuidas koos FBIga osalesid kasutajate sisu tsenseerimises eesotsas CIA ja riigidepartemanguga paljud teised USA valitsusinstitutsioonid ning kuidas riiklik tsensuuriprogramm puudutas kõiki vähegi suuremaid tehnoloogiaettevõtteid.

Twitter on oma tegevuse avalikustamise käigus mitme nädala jooksul avaldanud teavet, kuidas FBI ja sotsiaalvõrk tegid omavahel kasutajate sisu tsenseerimise eesmärgil tihedat koostööd. Föderaalne Juurdlusbüroo avaldas paljastuste teemalise lühikese avalduse alles kolmapäeval, 21. detsembril.

FBI süüdistusi ei eitanud. Selle asemel nimetas see Twitteri uut juhtkonda ja ajakirjanikke "vandenõuteoreetikuteks", kes avaldavad "väärteavet" ja kelle "ainsaks eesmärgiks" on "kõigutada usaldust büroo vastu".

Pilt: @mtaibbi

Taibbi arvab selle peale, et FBI peab neid liiga tagasihoidlikeks. Tema sõnul on Twitteri paljastustes ennast häbistanud suur hulk valitsusagentuure ja paljastustes ei piirduta ainult Bürooga. Samuti pole paljastustes mitte midagi väära.

FBI tegutses tema sõnul tohutu sotsiaalmeedia jälgimistegevuse ja tsenseerimise programmi uksehoidjana. Selles programmis osales suur hulk föderaalvalitsuse agentuure – alates riigidepartemangust kuni Pentagoni ja Luure Keskagentuurini (CIA). 

Operatsioon oli palju suurem kui Twitteri paljastustes varem mainitud Välismõju Rakkerühm (Foreign Influence Task Force; FITF). Selle rakkerühma kaudu esitasid Twitterile oma nõudmisi suur hulk väiksemaid tegijaid nagu näiteks kohalikud politseijaoskonnad, meediaorganisatsioonid ja osariikide valitsused.

Taibbi sõnul oli FBIl kontakt nii paljude agentuuridega, et sotsiaalvõrgu juhtkonnal kadus järg käest, kelle palveid nad parasjagu täidavad. Twitterisse voolas FITFi ja Büroo San Francisco kontori kaudu tuhandeid "raporteid".

2020. aasta 29. juunil kirjutas FBI agent Elvis Chan paarile Twitteri juhtkonna liikmele ja küsis, kas kavandataval koosolekul võib osaleda "teise valitsusagentuuri" (Other Government Agency; OGA) esindaja. OGA tähendab ametnike keeles CIAd. Samuti töötas toona Twitteri juhtkonnas "endine" CIA kõrge ametnik.

Taibbi kinnitab, et valitsus ei suhelnud kirjeldatud teemadel mitte ainult Twitteriga, vaid tegi seda kõigi teiste pisutki suuremate tehnoloogiaettevõtetega. Nende ettevõtete hulgas olid Facebook, Microsoft, Verizon, Reddit, isegi Pinterest ja paljud teised. Suured tehnoloogiaettevõtted pidasid tsensuuri teemal koosolekuid isegi omaette, ilma valitsusagentuuride osaluseta.

Üks peamiseid koosoleku vorme oli valitsusasutuste vaheline FITF, kus osalesid paljud Twitteri juhtkonna liikmed ja millest pea alati võttis osa üks või kaks OGA esindajat. Need koosolekud algasid pea alati OGA välisteemade ülevaatega.

Kuigi FBI rakkerühma nimi osutas "välismõjule", puudutas suurem osa nende tegevust siiski kodumaise sisu modereerimist.

Kui lähenesid 2020. aasta USA valimised, siis seda suuremaks muutus FITF/FBI nõudmiste hulk Twitterile ja mingist hetkest saadeti Exceli tabeleid tuhandete kontode nimedega. Selliseid nõudmisi oli nii palju, et Twitteri töötajad pidid nende hulga haldamiseks enda jaoks välja mõtlema eelisjärjekorda seadmise/triaaži süsteemi

FBI omalt poolt koostas nõudmisi kujul, et need vastaksid Twitteri reeglitele ja pea alati mainiti näiteks "teenusetingimuste rikkumist". Twitteri töötajad avaldasid vestlustes imestust, et FBI otsib aktiivselt nende teenusetingimuste rikkujaid.

Jätkuvalt oli Twitteri juhtkond FBI ja teiste valitsusasutuste surve all, et nad leiaksid mingigi jälje välismaisest sekkumisest USA sisepoliitikasse. Seda ei leitud.

Venemaa mõjutustegevust ei avastatud, küll aga näiteks ohtralt Venezuela juhti Nicolás Madurot toetavat propagandat ja tähelepanu äratasid ka "Ukraina uusnatside propagandakontod", milles levitati teavet, et Joe Biden on kuidagi seotud 2014. aasta Ukraina riigipöördega ning ta aitas kaasa poja Hunter Bideni saamisele Ukraina energiaettevõtte Burisma nõukokku. 

Taibbi küsib lõime lõpus, et kuigi selliste kontode päritolu võib olla kahtlane, siis kas USA valitsusel on õigus keelata oma kodanikel lugeda Madurot pooldavat või Ukraina vastast propagandat? Seda enam, kui on ametlikult teada, et Ukraina pool pole Donbassis sugugi kõige viisakamalt käitunud?

Tuntud ühiskonnategelane Robert F. Kennedy Jr kirjeldab viidatud paljastusi:

USA [kodanikud] on täna riigi enda luureagentuuride massiivse propaganda küberrünnaku sihtmärgiks, mille eesmärgiks on igasuguse igavaeste sõdade ja vaipvaktsineerimise kriitika põrmustamine.

Robert W Malone arvab:

Twitteri andmekogu: mida me oleme siiani peamiselt teada saanud? Föderaalsed jõuametkonnad võtsid endale õiguse kontrollida kogu meediasisu levikut, mis on totalitaarseid riike iseloomustav olukord.

Taibbi sõnul tegutses kogu tsensuuriaparaat ainult demokraatide heaks.

Toimetas Karol Kallas