Foto: Jelena Borojevic/Medium

Laupäeval 10. detsembril avalikustas Twitter kolmanda osa paljastustest, mis keskendub president Donald Trumpi "tühistamisele" ja millist osa võisid mängida konservatiivide tsenseerimises julgeolekuasutused.

Ajakirjaniku Matt Taibbi kirjutatud-koostatud postituste rida näitab, kuidas president Trump sotsiaalvõrgustikust välja visati. Tegemist oli protsessiga, mille käigus tehti ohtralt sõnu ja kasutati "konteksti", mille juures samas ei leitud mitte midagi, mis oleks näidanud, et Ameerika Ühendriikide 45. president oleks millegagi Twitteri sisureegleid rikkunud.

Säutsulõimest saab teada, et Twitteri juhtkond vihkas Trumpi südamest. Kuna meetmed, nagu "nähtavuse kurnamine" ja "subjektiivne modereerimine" ei kandnud tsensorite arust tema puhul piisavalt vilja, siis otsiti võimalusi riigipea täieliseks tühistamiseks. 

Taibbi kirjutab:

Me avalikustame varem saladuses olnud teabe: kuidas mitu kuud enne 6. jaanuari sündmusi võtsid Twitteri juhtkonna liikmed vastu otsuseid, mis olid nende enda kehtestatud poliitikate vastu ja ei sobitunud föderaalametitega peetud läbirääkimiste käigus saadud teabega.

Ajakirjanik nendib, et Twitteri 2021. aastal 6. ja 8. jaanuari vahel peetud ettevõttesisestest aruteludest on näha, kuidas sotsiaalvõrgu enda töötajad said aru, et Trumpi "tühistamise" otsus kirjutatakse sõnavabaduse piiramise annaalidesse.

Varjatud on Twitteri juhtkonna liikme nimi: kas tegemist on esimese korraga kui ametis olev riigipea eemaldatakse? Pilt Taibbi postituste lõimest.

Peale Trumpi keelustamist osutatakse Twitteri sisearutelus, et kui seda on päriselt vaja, võib sotsiaalvõrk USA presidendi (@POTUS) ja Valge Maja (@WhiteHouse) edaspidigi eemaldada.

Taibbi jätkab:

Twitteri juhid eemaldasid Trumpi põhjusel, mida üks juhtkonna liige kutsus "Trumpi ja tema toetajate tegevust valimiste ja otse öeldes, viimase 4+ aasta jooksul … ümbritsevaks kontekstiks". Lõpuks langetati otsus suure pildi põhjal.

Olulise tõsiasjana võib ära märkida, et Twitter pidas "Trumpi ja tema sõprade" tsenseerimist üksikult töötajate ja üldiselt kogu ettevõtte "moraalseks kohustuseks".

Twitteri üks juhtkonna liige põhjendab teisele, miks Trump ära keelati: …
1) üldine kontekst ja narratiiv, milles see säuts elab – me [Twitter teeb nii] hetkel analüüsime säutse ja kaalume neid säuts-säutsu haaval, mis ei võta vajalikul määral arvesse ümbritsevat konteksti – siinkohal võib tuua näite, mis juhtub siis kui keegi karjub puupüsti täis teatris "tulekahju". Kontekst on oluline ja tuleb arvestada narratiiviga, mida Trump ja tema sõbrad on selle valimisperioodi ja otse öeldes, viimase 4+ aasta jooksul jälginud, kui seda säutsu tõlgendatakse.
2) Suurem küsimus on meie moraalses kohustuses ja ettevõttena langetatavates otsuses, millist kasutajate arvamust see #1 [Trumpi säuts] juhib. Ma usun, et see säuts, kui me arvestame ajaloolise konteksti + tänase ühiskondliku kliimaga, rikub meie reegleid.

Ehk, Twitteril tegelikult ei olnud reegleid, mille alusel Trump ära keelata ja põhjuseid otsiti "ajaloolisest kontekstist" ning "ühiskondlikust kliimast".

Taibbi lisab:

Kui valimised lähenesid, siis tippjuhid – seda ilmselt föderaalagentuuride surve tõttu, millede esindajatega nad kohtusid aja jooksul üha rohkem – maadlesid reeglitega ja hakkasid rääkima "rikkumistest" kui eeldustest sellele, mida nad nagunii oleksid teinud.

Avalikustatud Twitteri juhtkonna Slacki vestlused näitavad, et usalduse ja turvalisuse valdkonna juht Yoel Roth kohtus FBIga ja ta sai aru, et see pole päris õige. Ta peitis kohtumised FBI agentidega ettevõtte kalendris ära ja varjas kaastöötajate eest nende kohtumiste sisu. Selle kohta ta viskas hiljem isegi nalja, millest võib välja lugeda, et jutu teemaks oli Trump. 

Yoel Rothi säutsulõim:

Ähh, läks nii. Ma usun kalendri läbipaistvusse. Kuid ma olen jõudnud olukorrani, kus mu kohtumised on muutunud inimeste jaoks … väga huvitavaks ja pole enam kohtumiste nimesid, mis oleksid piisavalt mittemidagiütlevad.

Olgu_, andke mulle teada.

Väga Igav Ärikohtumine, Mille Teemaks Ei Olnud Kindlasti Trump ;)

Vääääääga üldse mitte

MA VANNUN, KINDLASTI ei kohtunud ma FBIga.

Peidetud nimega vestluspartner:

lmao (naerab kõht kõveras) 

Taibbi lõime lõpuosast selgub, et Twitteri juhtkond –  õigus-, poliitika- ja usaldusvaldkonna juht Vijaya Gadde, Joel Roth ja poliitikate valdkonna juht Nick Pickles kohtusid peale FBI veel sisejulgeolekuministeeriumi (DHS) ja USA riikliku luurejuhi ameti (DNI) esindajatega.

Suuremateks teemadeks, mida valimiste eel ja ajal püüti varjata, oli Joe Bideni poja Hunter Bideni rüperaalist avalikuks tulnud Bidenite klanni korruptsioon ning valimispettused. Samuti saab aimu, et ametivõimud nõudsid sotsiaalvõrgult Covid-19 vaktsiinikahjude varjamist.

Twitteri omanik Elon Musk kirjutas 3. detsembril, enne Twitteri paljastusi, järgmist:

Kui Twitter oma peaga otsustab sõnavabadust piirata, ei ole see esimese põhiseaduse paranduse (sõnavabadus) rikkumine. Kuid [põhiseadust] rikutakse kindlasti siis, kui seda tehakse valitsuse korraldusel, ilma kohtuvõimu järelvalveta.

USA kongressi vabariiklased on lubanud kõik Twitteri juhid, kelle nimed on teada ja kes korraldasid kasutajate loodud sisu tsenseerimist, ülekuulamisele kutsuda.

Toimetas Karol Kallas