Chris Whitty Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi juhtiv tervishoiuametnik Chris Whitty leidis enne Covid-19 mRNA süstide kasutuselevõttu, et haiguse suremusemäär on niivõrd väike, et süstide kiirkorras heakskiitmine pole õigustatud.  

Ühendkuningriigis on puhkenud "sajandi skandaal", mis puudutab valitsuse käitumist riigi kodanikega Covid-19 ajal. Terviseminister Matt Hancocki WhatsAppi sõnumitest lahti kooruva loo tõi avalikkuse ette päevaleht The Telegraph. Järjekordses paljastuse osas võib lugeda, et Whitty, kes oli Covidi ajal Ühendkuningriigi ülemarst (chief medical officer), arvas uute Covidi vastaste süstide kiirkorras heaks kiitmise kohta, et kui haiguse enda suremuse määr jääb alla ühe protsendi, siis peaks tegemist olema "väga turvaliste vaktsiinidega". 

Samuti leidis ülemarst, et kuna vajalikke kliinilisi uuringuid pole võimalik kiirkorras läbi viia, siis pole süste võimalik ka ülemäära kärmelt heaks kiita.

Sõnumites näeb samuti, et süstid võeti kasutusele ilma neid inimeste peal katsetamata. Esimesed Covidi süstide inimkatsed algasid Ühendkuningriigis alles 2021. aasta jaanuaris, mõned kuud peale süstikampaania algust.

Üldjuhul läheb vaktsiinide katsetustega aega 5–7 aastat. Covidi vastu süstitavad ained said 2020. aasta jaanuaris "valmis loetud tundidega". 

Toimetas Karol Kallas