Turvatöötaja ajab ajakirjanikke Wuhani Viroloogiainstituudi eest minema 3.02.2021. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi riigisekretär keelas endisel terviseministril Matt Hancockil tolle raamatus SARS-CoV-2 Hiina Rahvavabariigi sõjalabori lekke mainimise.

Ühendkuningriigi Covidi aja terviseminister Hancock soovis avaldada raamatu enda Covidiga võitlemise teemal ja mainis seal, et tema hinnangul Pekingi selgitused, nagu SARS-CoV-2 oleks kandunud üle loomadelt inimestele, ei päde. Riigisekretär (Cabinet Office) keelas tal sellise mõtte avaldamise ära, vahendab The Telegraph.

Terviseministril kästi oma raamatu liiga julgeid seisukohti piirata, kuna need "võivad põhjustada probleeme Hiina Rahvavabariigiga". Hancock avaldas oma raamatus algselt mõtte, et hiinlaste väide, nagu Covidi viirus avastati valitsuse Wuhanis asuva teaduslaboratooriumi lähedusest, "lihtsalt ei kõla usutavalt". 

Riigisekretäri kontor veenis teda kõigest hoolimata, et Ühendkuningriigi valitsuse ametlik seisukoht on, et algse haigusepuhangu piirkond (Wuhani Viroloogiainstituudi läheduses) oli "täiesti juhuslik".

Hancocki hoiatati samuti, et kui ta sõna ei kuula ja ametlikest, Hiina Rahvavabariigile sobivatest, jutupunktidest kinni ei pea, "kahjustab see rahvuslikku julgeolekut".

Lisaks soovis Hancock oma raamatus "Pandeemia päevikud" kirjutada: "Üleilmne hirm hiinlaste ees ei tohi segada täiemahulist uurimist, mis tegelikult juhtus." Selliselegi mõtteavaldusele tõmmati kriips peale.

Muudatused viidi raamatusse sisse 2022. aasta teises pooles, kui Hancock edastas oma raamatu heaks kiitmiseks riigisekretärile. Tegemist on protsessiga, mida peavad järgima kõik endised ministrid enda tööst kirjutades. Raamatu tsenseeritud lõppversioon kiideti riigisekretäri poolt heaks 4. novembril.  

Hancock leidis lisaks, Hiina Rahvavabariigi viiruse päritolu ametliku versiooni tuleb suhtuda äärmiselt kahtlevalt. "Kujutage ette, et Wiltshire'is leiab aset surmava viiruse puhang ja me teatame selle peale, et "see lihtsalt juhtus", kuigi see asub koha lähenduses, mida kutsutakse Porton Downiks. Kõik irvitaksid meie üle."  

Ühendkuningriigis puhkes veebruari viimastel päevadel "sajandi skandaal", mille sisuks on valitsuse poolt kehtestatud Covidi türannia kasutus, mõttetus ja julmus.

Toimetas Karol Kallas