Ukrainas on puhkenud skandaal pärast seda, kui raadasaadik Andri Derkatš avalikustas teisipäeval USA praeguse presidendikandidaadi Joe Bideni ja Ukraina ekspresidendi Petro Porošenko väidetavalt 2016. aastast pärinevate telefonikõnede lindistused. Prokuratuur on otsustanud asja uurima hakata. 

Guardian vahendas, kuidas vestlustes paistab Biden siduvat 1 miljardi dollari suuruse laenugarantii allkirjastamist sellega, et Porošenko vallandaks peaprokurör Viktor Šokini. Samuti arutavad mehed omavahel Šokini järglase Juri Lutsenko ametissenimetamist ja Ukraina prokuratuuris läbiviidavaid reforme.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi sõnas, et vestlusi on võimalik tõlgendada riigireetmisena. Euronews kirjutas eile, et Ukraina prokuratuur on otsustanud algatada vestluste osas uurimise võimaliku riigireetmise ja ametivõimu kuritarvitamise kahtluse tõttu.

Trumpi liitlase Rudy Giulianiga hästi läbi saava Derkatši väitel sai ta lindistused uurivatelt ajakirjanikelt. Kes kõnesid pealt kuulas ja need lekitas, on aga lahtine küsimus.

Varem on Derkatš väitnud, et Biden soovis Šokinist vabaneda selleks, et viimane ei uuriks Bideni poja Hunteri tegevust Ukraina gaasifirma Burisma nõukogus.

2015. aasta veebruaris peaprokuröriks saanud Šokin otsustas Porošenko palvel tagasi astuda aasta hiljem.

Mõjutab USA poliitikat 

USA demokraadid algatasid mäletatavasti Trumpi ametist tagandamise protsessi just väitega, et ta on survestanud Ukrainat oma poliitilist rivaali Bidenit uurima. Trump rääkis Zelenskõiga vahetult pärast tolle ametissenimetamist.

“Bideni pojast on palju juttu, et Biden takistas uurimist. Paljud inimesed tahavad selle kohta infot saada, nii et mida iganes sa saaksid justiitsministriga korraldada, oleks kena. Biden käis ringi ja ärples, et ta peatas uurimise, nii et kui sa saaksid sinna sisse vaadata…see kõlab mulle jubedalt,” rääkis Trump 2019. aasta juulis toimunud vestluses.

Biden oli tõepoolest juba 2018. aastal avalikult tunnistanud, et survestas Porošenkot Šokinit vallandama. Biden ähvardas enda sõnul ühel Kiievi visiidil kohalikke võime, et kui Šokin kuue tunni jooksul ametist läinud pole, ei anna USA riigile miljardi dollarilist laenugarantiid. “Kui prokuröri ei vallandata, siis te raha ei saa…ja ossa nuga, ta vallandatigi.”

Samas on Biden väitnud, et soovi taga Šokinist vabaneda ei olnud mitte tema isiklik huvi, vaid korruptsioonivastane initsiatiiv, mida toetasid nii USA valitsus, Euroopa Liit kui rahvusvahelised laenuandjad.

Vaidlus vestluste autentsuse üle

Porošenko asus kolmapäeval väitma, justkui oleks lekkinud lindistused “fabritseeritud”. Tema sõnul on asja taga Kreml, samuti süüdistas ta leketes Zelenskõi valitsust. Bidenit nimetas Porošenko “Ukraina sõbraks ja liitlaseks”.

Ka Bideni kõneisik ütles Washington Postile, et lindistusi on märgatavalt töödeldud.

Järgneb lindistuste tõlge. Lindistustes märgitud kuupäevad pärinevad lingitud Youtube’i videost ja Objektiivil pole võimalik nende täpsuses veenduda. Samuti pole võimalik täpselt kindlaks teha, kuivõrd on vestlusi toimetatud. 

18. veebruar 2016

Porošenko: Üleeile kohtusin Šokiniga. Kuigi meil pole mingeid korruptsioonisüüdistusi, mingit infot selle kohta, et ta on midagi valesti teinud, palusin tal ametist lahkuda. Kuigi tal on mõjukaid toetajaid. Kohtumise lõpus lubas ta, et annab mulle lahkumisavalduse. Tund aega tagasi tõi ta selle mulle kirjalikult.

Biden: Suurepärane.

Porošenko: See on mul teine kord oma sõna pidada.

Biden: Ma olen nõus.

22. märts 2016

Biden: Hei, president. Siin Joe Biden. Kuidas sul läheb?

Porošenko: Väga hästi. Alati, kui kuulen su häält, on see mulle suur rõõm.

Biden: Ma olen lennukis ja loodan, et see telefoniühendus püsib.

///

Biden: Ütle mulle, et teil on uus valitsus ja uus peaprokurör. Olen valmis miljardi dollari laenamise lepet avalikult allkirjastama. Jällegi, ma ei ütle, et see on midagi, mida sa soovid või ei soovi, aga me oleme valmis seda tegema. Ja jällegi, nagu sa tead, ei oleks see lõplik, enne kui IMF selle kinnitab.

Porošenko: Väga tugev motivatsioon. Üks kandidaat on minu fraktsiooni juht Lutsenko, kes on avaliku elu tegelane. Kui sa arvad, et poliitiliselt motiveeritud inimene poleks väga hea, siis ma teda välja ei paku. Keegi ei tea, et tahan teda välja pakkuda. Sellises olukorras võtan kõik poliitiliselt motiveeritud inimesed laualt maha.

Biden: Kuule, kui me lõpetame vestluse, siis ma räägin oma tiimiga, arutan neid teemasid. Ma olen nõus, et asjaga on kiire.

13. mai 2016

Biden: Hei, härra president, Joe Biden siinpool. Kuidas läheb?

Porošenko: Suurepäraselt, nagu ikka, kui su häält kuulen. Tänan väga.

Biden: Sul läheb tõesti hästi. Palju õnne uue peaprokuröri puhul. Ma tean, et palju on veel teha. Aga tõesti, see on väga hea. Ja ma saan aru, et suhtled lähipäevadel raadaga mitme seaduse osas, mida on IMFi (heakskiidu – toim.) saamiseks vaja. Aga palju õnne uue peaprokuröri puhul. On kriitiline, et ta töötaks kiiresti, et Šokini tekitatud kahju parandada.

Olen aumees. Nüüd, kus uus peaprokurör on paigas, oleme valmis laenugarantii allkirjastamisega edasi minema. Ja ma ei tea, kuidas sa tahad seda korraldada. Ma ei jõua lähiajal Kiievisse, nii lähema kuu jooksul.

Ma ei tea, kas sa tahaksid seda allkirjastada meie suursaadikuga, või tahad siia tulla. Me kutsume (2016. aasta aprillist 2019. aasta augustini ametis olnud Ukraina peaministri Volodõmõr) Groismani siia, ma suhtlen temaga täna hiljem, mitte küll selles asjus. Kutsume ta Washingtoni. Nii et otsusta ise, kuidas ja millal tahad seda korraldada.

Porošenko: Esiteks aitäh toetussõnade eest. Usu mind, see oli raske ülesanne. (Ekspeaminister Julija) Tõmošenko ja (Radikaalse Partei juhi Oleg) Ljaško fraktsioonid üritasid seda takistada. Sest me ei hääletanud mitte ainult väga lühikese aja jooksul – muutsime ühe päevaga seadust – uue peaprokuröri kandidaadi üle.

Muuseas, selle seadusega me kehtestame peaprokuröri büroo uue struktuuri, seehulgas üldinspektsiooni, nagu sinuga kokku leppisime.

Biden: See on suurepärane!

Porošenko: Teiseks kutsusin kohe Lutsenko enda juurde ja ütlesin, et ta peaks teie suursaatkonnaga ühendust võtma. Ma oleks väga rahul, kui te saadaks teatud isiku, kas Washingtonist või kust iganes.

Meil on – ma ei mäleta ta nime – Ukraina päritolu USA prokurör. Ta on veidi vana. Ma saatsin Jeffreyle tema nime. Ta oli nõus hakkama assistendiks ja nõustajaks. Tal on väga hea kogemus USA süsteemiga ja ta saab olla meie uues süsteemis usaldusisik.

Ma arvan, et praegu on selleks õige aeg. Kui ta on endiselt valmis siia tulema ja kohe algusest peale uue prokuröriga koostööd tegema, siis see on täpselt see, mida me ootame.

Biden: Ma võtan justiitsministeeriumiga ühendust ja uurin seda. Ma otsin ta nime välja. Meie huvides on muidugi anda teile professionaalset abi nii kiiresti, kui võimalik, et see asi hakkaks võimalikult kiiresti ja õiges suunas tööle. Hakkan sellega tegelema kohe, kui kõne lõpetame, ja annan sulle teada.

Porošenko: Suur tänu, see on täpselt see, mida otsin. Teiseks tahan sind tänada selle eest, et andsid mulle oma sõna, et kohe kui seadusi muudame ja uue prokuröri ametisse nimetan, ja see on Lutsenko nagu Washingtonis kokku leppisime, saame laenugarantii. Tänan väga…