Vaktsiinipass. Foto: Scanpix

BBC on värskelt teinud ülevaate erinevate Euroopa ja muu maailma riikide plaanidest seoses nn "koroonapassidega". Tõenäoliselt tuleb suvel reisile minnes endale säärane tõend hankida. Kriitikud tunnevad muret inimeste terviseandmete võimaliku lekke, aga ka vaktsiinist loobujate diskrimineerimise pärast. Seni kiireimas tempos vaktsineerimist läbi viinud Iisraelis on asutatud lausa protestipartei.

Euroopa Liit plaanib nn "digitaalset rohelist sertifikaati", mis võimaldaks piiriülest liiklust "ilma diskrimineerimiseta". Praeguste plaanide kohaselt peaks säärane sertifikaat valmis saama suveks, kuid erinevate juriidiliste ja tehniliste probleemide tõttu võib protsess reaalsuses tublisti venida.

Sertifikaat (kas paberkujul või digitaalsena) peaks võimaldama vaktsineeritutel, hiljuti negatiivse testitulemuse saanutel ning haiguse juba läbipõdenud isikutel vabalt reisida kõigis 27 liikmesriigis, millele soovitakse lisada ka teisi riike, nagu Norra, Island ja Šveits. Plaanitav sertifikaat sisaldaks QR-koodi, mis Euroopa Komisjoni lubaduste kohaselt peaks olema isikuandmete lekkimise vastu turvatud. Komisjon teeb koostööd Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO), et sertifikaati aktsepteeritaks ka mujal maailmas.

Samal ajal arendab hulk riike, sh Eesti omaenda süsteeme. Taani kavatseb rakendada oma "Coronapas" nimelist passi esialgu alates lihavõttepühadest siseriiklikult, hiljem aga ka rahvusvaheliselt. Süsteem peaks ühilduma kohaliku ID-kaardi süsteemiga NemID. Taani plaanib oma piiranguid leevendada 21. maiks, mis ajaks peaks lootuste kohaselt olema vaktsineeritud üle 50-aastased ja riskigruppidesse kuulujad. Taanlased peavad edaspidi näitama vaktsineerimise, läbipõdemise või hiljutise negatiivse testi tõendit, et külastada näiteks juuksureid, restorane ja kinosid. Rootsis on ettevalmistamisel sarnased plaanid.

Maailma kõrgeima vaktsineeritute protsendiga Iisraelis on juba üle poole elanikkonnast saanud kaks doosi vaktsiini. Eelmisel kuul alustati seetõttu piirangute leevendamisega. Riigis saab "rohelise passi" kahe vaktsiinidoosi saanu ning koroonast paranenu kas paberkujul või äpiga. Iisrael on praeguseks sõlminud lepingu Kreeka ja Küprosega, kuhu saab sertifikaadi esitamisel nüüd reisida. Kodumaal saab selle ettenäitamisel hotellidesse, jõusaalidesse, teatritesse jne.

Süsteem on aga saanud ka kriitikat. Passi pole võimalik hankida välismaalastel ega vaktsineeritud kodanikel, kel puudub tervisekindlustus. Eksperdid kardavad, et inimeste terviseinfo võib äpist lekkida. Samuti on valitsus tunnistanud, et ei suuda jälgida, kas sertifikaadi esitamise kohustusest ka reaalselt kinni peetakse.

Protesti avaldab ka jaanuaris asutatud Rapeh (tervenda – toim.) partei, mis protesteerib sunduslike meetmete vastu. Sisuliselt on tegu omalaadse rohelise parteiga, mis soovib, et riik keskenduks rohkem preventatiivsetele ja nö holistilistele tervisemeetmetele, et rahva immuunsust parandada. Lisaks soovib Rapeh tervisele ohtlike pestitsiidide keelustamist ja mahepõllumajanduse arendamist. Rapeh asutaja Dr. Arieh Avni on rõhutanud, et pole vaktsineerimise vastane, kuid teda häirib see, kui vaktsineerimisest keeldujaid marginaliseeritakse või nende suhtes sundi rakendatakse.

Toimetas Jaanus Vogelberg