Migrandid 2016. aasta 4. oktoobril Serbias Ungari piiri poole jalutamas. Nad lähevad protestima madjarite tara vastu, mis takistab neid sisenemast Euroopa Liitu. Foto: Scanpix

Ungari välisminister Péter Szijjártó ütles eile Genfis ÜRO rahvusvahelise migratsiooniorganisatsiooni (IOM) direktorile António Vitorinole, et Ungari ei jõusta ÜRO rändeleppest "ühtegi lõiku."

Kohtumisele järgnenud pressikonverentsil selgitas Szijjártó ajakirjanikele, et lepe on vastuolus Ungari huvidega, kuna "pigem julgustab migratsiooni, selle asemel et otsida võimalusi selliste protsesside kammitsemiseks."

Sarnaselt Euroopa Liidu kohustuslikele kvootidele oleks ÜRO rändelepe "sisuliselt küllakutse", ütles minister ning hoiatas, et Euroopa Liidu ümbruses leidub ligikaudu 30 – 35 miljonit inimest, "kelle tingimused võiksid neid kergesti motiveerida oma kodumaalt lahkuma," vahendab Hungary Today.

Szijjártó täpsustas, et "me ei kavatse maksta migrantidele mõeldud kursuste eest… Me ei kavatse varjata [tõsiasja], et massimigratsioonil on tõsised tagajärjed julgeolekule, ning me ei kavatse tagada migrantidele samu teenuseid kui maksumaksjatest ungarlastele."

Ta lisas aga, et Ungari võiks pakkuda IOMile koostööd sellistes küsimustes nagu tagakiusatud kristlaste aitamine tagasipöördumisel oma kodudesse Lähis-Idas, või võitluses inimkaubandusega.

Toimetas Urho Meister