Foto: About Hungary/Origo

Ungari valitsev Fideszi-KDNP koalitsioon kogus absoluutse enamuse pühapäeval toimunud kohalike omavalitsuste valimistel antud häältest. Opositsioon võitis küll Budapesti, kuid seekordsete valimiste lugu on märksa nüansirikkam.

About Hungary portaal toob välja kolm peamist tähelepanekut:

  1. Rahvuskonservatiivse kodanike liidu Fideszi ja kristlike demokraatide KDNP koalitsioon on jätkuvalt Ungari tugevaim poliitiline jõud ning kahe partei liit pälvis valimistel senisest suurema maapiirkondade toetuse.

Fideszi-KDNP esindajad võitsid kolmeteistkümnes Ungari kahekümne kolmest suuremast, iseseisva omavalitsuse staatusega, linnast. Valitsusliit võitis valimised kõigis üheksateistkümnes maakonnas. Seitsmeteistkümnes maakonnas üheksateistkümnest valiti ametisse üle 10% rohkem koalitsiooni- kui opositsioonisaadikuid.

Peaminister Orbáni juhitud liit kogus rohkem kui viiskümmend protsenti kõigist häältest ja tegemist on jätkuvalt Ungari mõjukaima parteiga. Hiljutise mõttekoja Nézőpont Intézet poolt läbiviidud uuringu kohaselt saavutaks valitsuskoalitsioon tänase seisuga ka parlamendis märkimisväärse enamuse.

  1. Ungari kohalike omavalitsuste valimistel osales rohkem inimesi kui maikuus toimunud Euroopa Parlamendi valimistel ja opositsioon kaotas toetust.

Kui mais toimunud valimistel andis Fideszi-KDNP liidule hääle 1,7 miljonit inimest, siis seekord toetas neid 1 800 849 valijat. See näitab, et aja jooksul on toetus koalitsioonile suurenenud. Opositsioonierakonnad seevastu said võrreldes viie kuu taguste eurovalimistega pea kolmsada tuhat häält vähem.

  1. Suhteliselt kõrge valimisaktiivsus näitab Ungari demokraatia tugevust.

Ungari valimistel osales 48,45 protsenti valijatest. 2015. aasta valimistel oli see number 44,3 protsenti.

Peaminister Orbán tunnistas pühapäeva õhtul, et “tegemist oli keerulise valimiskampaaniaga. See oli tõsine ja avatud poliitiline võitlus – selline võitlus, mis leiab aset konkureerivate parteidega toimivas demokraatias.”

Orbáni sõnul näitasid need valimised, et Fideszi ja KDNP liit on jätkuvalt Ungari kõige olulisem poliitiline jõud.

Toimetas Karol Kallas