EELK peapiiskop Urmas Viilma. Foto: Scanpix

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma ütles Objektiivile, et Soome Evangeelse Luterliku Kiriku (SELK) toetuse taga Helsinki homoparaadile on mitte kirikuvalitsus ega ka mitte Soome piiskoppide konverents, vaid väike töörühm kirikuvalitsuse teolooge, juriste ja ametnikke, kes soovisid nii väljendada oma isiklikku solidaarsust.

Hetkel just Soomes, Lappeenrantas põhjamaade piiskoppide konverentsil viibiva Viilma sõnul on SELKi piiskopid kurvad, et seda kirikuvalitsuse ametnike teadet, millega väljendati SELKi toetust Helsinki Pride nimelisele nn seksuaalvähemuste ettevõtmisele, on erinevad lobirühmad püüdnud oma huvides ära kasutada, püüdes seda avalikkusele kommunikeerida kui Soome kirikuvalitsuse ametlikku seisukohta.

SELKi piiskoppide sõnul ei esindavat näited Helsingi kogudustest Soome kiriku tegelikku ja üleüldist suhtumist ega kiriku enamuse seisukohta.

"Rõhutatakse, et Soome kirikukogu pole otsustanud asuda toetama samasooliste paaride õnnistamist, kuigi riigi seadus seda lubab. Kinnitatakse ka, et kiriku traditsioonilist abielu toetav positsioon väljendab Soome tegelikku olukorda ja suhtumist, mis on alalhoidlik. Ka erinevad suhtumised neisse küsimustesse Helsingis ja ümbruskonnas oluliselt muu Soome piirkondade seisukohtadest," toonitas Viilma.

Paraadi otsustas toetada väike töörühm kirikuvalitsuse teolooge, juriste ja ametnikke, et väljendada sellega oma isiklikku solidaarsust. Mingit paraadi toetavat ametlikku otsust ei ole langetanud ei Soome kirikuvalitsus ega ka mitte Soome piiskoppide konverents.

SELKi piiskopid, kellega Viilma on viimastel päevadel vestelnud, olevat ühtlasi kinnitanud talle, et väited, nagu kavatseks Soome piiskopid osaleda homoparaadil, ei vasta tõele.

"Mingit kokkulepet või arutelu selle üle, et piiskopid võiksid ise paraadil osaleda, ei ole Soome piiskoppide vahel toimunud. Veel vähem oleks seda ametlikult ja avalikult teatatud. Soome peapiiskop kinnitas mulle isiklikult, et ei kavatse paraadil osaleda. Samas, kui mõni piiskoppidest sooviks osaleda, siis see on nende suveräänne õigus, mida tõenäoliselt mõni piiskop ka kasutab. Nende piiskoppide seisukohad on nagunii juba ammu kõigile teada," märkis EELK peapiiskop.

Eraldi teema on Viilma sõnul igasugune vägivald, sealhulgas lähisuhtevägivald ja seksuaalvägivald (vaimne, verbaalne, füüsiline), sealhulgas seksuaalvähemuste suhtes, kodudes, kogudustes, avalikus ruumis. "Selles osas on Soome luterlik kirik väljendanud oma ametlikku seisukohta, et selle vastu tuleb astuda, tegutseda ja sõna võtta ning mingit ahistamist ei saa sallida. Seksuaalvähemused on kirikusse teretulnud ja neid nagu ka kedagi teist ei tohi ahistada."

Kaader Helsinki Pride'ilt 2018. aastal. Foto: Mikko Stig, AFP/Lehtikuva/Scanpix

Vastuseks Objektiivi küsimusele selle kohta, kuidas SELK-i poolt Helsinki homoparaadi ametlikuks partneriks hakkamine mõjutab suhteid EELK-ga, mis on homoseksuaalse praktika kui pühakirja õpetusega raskelt vastuolus oleva nähtuse heakskiitmise kirikute poolt hukka mõistnud ja käsitlenud seda koostöö takistusena, ütles Viilma, et vestlused SELKi piiskoppidega on teda veennud selles, et Soome kirik ei ole ametlikult asunud seksuaalvähemuste paraadi toetama ning Soome kiriku ametlikku seisukohta samasooliste abiellumise küsimuses ei ole muudetud.

"See tähendab, et Soome kirikus ei ole samasooliste paaride laulatamine endiselt lubatud. Sellelt pinnalt ei ole ka tekkinud küsimust koostöö jätkumise üle Soome kirikuga, sealhulgas ei näe probleemi ESTO avajumalateenistusega seoses Helsingi Toomkirikus selle nädala reedel."

Viilma kommenteeris kõnealuseid küsimusi vastuseks Objektiivi toimetuse päringule, kuidas mõtestada tõsiasja, et Helsinki Pride'i kodulehel on ürituse ametlike toetajate seas välja toodud ka Soome Evangeelne Luterlik Kirik. Samuti on teade selle kohta, et kirik on Helsinki Pride'i ametlik toetaja, SELKi kodulehel.

Mitmed soome uudistekanalid kinnitavad seejuures, et SELKi peapiiskop Tapio Luoma on kiriku toetuse Pride'ile heaks kiitnud. Helsingi, Espoo ja Vantaa koguduste ühine ajaleht Kirkko ja Kaupunki viitab aga Helsingi piiskopi Teemu Laajasalo ning Espoo piiskopi Kaisamari Hintikka igatsusele, et homolaulatused on vägagi oodatud.

Vantaa koguduste ühise kodulehe teatel, kus avaldatakse "Helsinki Pride 2019 kristlik programm", kinnitatakse, et esimest korda osalevad Pride'il ka Soome evangeelsed-luterlikud piiskopid, täpsemalt Helsingi piiskop Teemu Laajasalo ja Porvoo piiskop Björn Vikström.

Tähelepanuväärne on ka tõsiasi, et hiljuti tühistas halduskohus Oulu toomkapiitli määratud kirjaliku hoiatuse Árpád Kovacsile, kes oli laulatanud homopaari.

Toimetas Varro Vooglaid

Helsingi luterlik piiskop andis 16-aastasele poisile üle Aasta Homo auhinna

Soome suurettevõtted ja organisatsioonid toetavad homoüritust Helsinki Pride 2019