EELK peapiiskop Urmas Viilma. Foto: Scanpix

Eelmisel nädalal tuli EELK peapiiskop Urmas Viilma välja "Ristiinimese valimiskompassiga", millega langes koheselt terava kriitika alla. Poliitjõud EKREst Eesti 200ni heidavad kirikupeale ette äraostetavust ja politiseeritust. 

Justiitminster Urmas Reinsalu tuletas Objektiivile antud kommentaaris enne valimisi meelde endise presidendi Lennart Meri soovitust: "Ärge uskuge sõnu, uskuge tegusid!"

"Usun, et kõik väärtusi tähtsaks pidavad inimesed annavad hääle oma südametunnistuse järgi. Need valimised peavad olema väärtus-, mitte huvivalimised," kommenteeris Reinsalu peapiiskopi avaldust.

Kriitilise hoiaku peapiiskopi suhtes võtsid seejuures poliitlise spektri vastandlikud jõud. EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme kõrval võis kuulda ka Eesti 200 juhtfiguuri Margus Tsahkna häält.

Helme: see on kõige masendavam ja skandaalsem reetmine

Helme leidis, et Viilma on oma "kompassiga" teinud korvamatut kahju enda ja kirikuvalitsuse autoriteedile, suunates karjasena lambukesed huntide keskele.

Sotsid, Reform ja Kesk on paduliberaalsed erakonnad, kes on väga süstemaatiliselt lammutanud kristlikku kultuuripärandi vundamenti ning rünnanud väga pikka aega nii traditsioonilist peremudelit kui mahitanud abordikatku.

"Sellele kõigele anda peapiiskopi valimissoovitus on oma kõrge ameti kõige masendavam ja skandaalsem reetmine," sõnas Helme Objektiivile.

Oma Facebooki lehel kirjutas Helme, et Viilma avaldus on tänu ja kummardus selle eest, et istuv valitsus andis EELK-le ligi 7 miljonit eurot maksumaksja raha.

"See ei ole kahjuks esimene kord, kui EELK juhtkond on võimu ees lipitsenud purukeste eest. Tuletan meelde, milline halb maik jäi inimestel suhu, kui EELK pagulasi propageeris ja vastu võtma ärgitas. Ka siis ikka selle eest, et koos pagulasega anti peotäis seekleid. […] See on midagi enamat, kui moraalne korruptsioon. See on litsi löömine. Häbi!" kirjutas Helme.

Helme võttis samal teemal sõna ka raadiosaates "Räägime asjast!".

Tsahkna: Viilma juudaseeklid

Margus Tsahkna sõnas Delfis, et Viilma tegevus näitab, kuidas Eestis on võimalik raha eest kirikupea valimisõnnistust osta: kui valitsuserakonnad on kõigi maksumaksjate rahast eraldanud 6,75 miljonit eurot EELKle, soovitab peapiiskop vastutasuks kõigi ristiinimeste nimel valitsuserakondi valida.

"Juudaseeklite lugu tuleb meelde. Kelle nimel peapiiskop Viilma räägib? Mitte minu nimel, kes ma olen EELK Tartu Ülikooli Jaani koguduse liige. Ja ma arvan, et mitte paljude teiste ristiinimeste nimel," lisas Tsahkna, soovides, et Eesti Kirikute Nõukogu teemat avalikkusele kommenteeriks.

Eesti 200 oli Viilma edetabelis viimasel kohal.

Fookuses eri: Urmas Viilma "ristiinimese valimiskompass" on masendavalt primitiivne ja võimutruu