Berkeley ülikoolilinnak Foto: Piqsels

Eraomandusse kuuluvas California Berkeley Ülikooli üliõpilaste ühiselamus keelati asukate valgetel külastajatel ühisruumides viibimine.

Berkeley ülikoolilinnaku lähistel asuv ühiselamu kannab nime "Värvilise isiku teemaline maja" (Person of Color Theme House) ja see on mõeldud "madala sissetulekuga perekondadest, esimese põlvkonna, sisserändajatest ja marginaliseeritud värvilistele üliõpilastele, vahendab Fox News.

Tegemist on eraettevõttega ja see ei ole seotud ülikooliga.

Lekkinud majareeglitest saab lugeda, et asukatel on keelatud ilma teiste asukate nõusolekuta valgest rassist külaliste kutsumine ja kui seda lubatakse, siis valgest rassist inimesed ei tohi viibida ühisruumides.

"Paljud värvilised isikud (POC) kolisid siia, et pääseda valgete vägivalla ja kohalolu eest, seega austage nende [valgest rassist inimeste] vältimise otsust kui te toote majja valgeid inimesi," kirjutatakse majareeglites

Üks reegel nõuab, et külaliste saabumisest tuleb majaelanikke külaliste jutukanalis teavitada ja ära märkida ka see, kui nad juhtuvad olema valged.

Valgetel inimestel on eranditult keelatud viibida ühisruumides, kuna värvilised inimesed tahavad hoiduda "valgest kohalolust". 

Samuti ei lubata majja lapsevanemaid, kes näitavad välja sallimatust, sest "seksiveidrikest (queer), mustadest ja põliselanikest liikmed ei peaks hoidma omasooiharuse vastalistest või rassistidest vanemate tõttu ühisruumidest eemale". 

Värvilise isiku teemalise maja kodulehel kirjutatakse, et see on olemas eesmärgiga luua maja elanikele turvaline ja meeldiv ruum ning ehitada üles solidaarsust Berkeley ja selle ümbruse värviliste kogukondadega.

Tuntud koomik Andrew Doyle säutsus uudise peale oma sotsiaalse õigluse sõdalase Titania McGrathi paroodiakontolt: "Me ei saa rassismist jagu enne kui värvilistel inimestel on oma kindlalt piiriteldud piirkonnad/ruumid, kus ei ole valgeid. Ma soovitan alustada koolidest, restoranidest, ühistranspordist ja joogikraanidest." 

Toimetas Karol Kallas