Loode 6. nädalal Foto: enfamil.com

Ameerika Ühendriikide Georgia osariigi demokraatide kubernerikandidaadi Stacey Abramsi sõnul pole loote südamelööke olemas. 

Georgia suurlinna Atlanta Ray Charlesi etenduskunstide keskuses peetud kõnes väitis Abrams,  et ultraheliaparaadiga tuvastatud loote südamelöögid, mida on kuulda juba viiendal–kuuendal nädalal peale eostumist, on "toodetud meeste poolt, kes soovivad naisi kontrollida", vahendab Fox News.

"Sellist asja, nagu peale kuut nädalat kostvad südamelöögid pole olemas. See on toodetud heli, millega tahetakse inimesi veenda, et meestel on õigus kontrollida naiste keha," rääkis Abrams oma kõnes.

Abrams osutas oma väitega tõenäoliselt Georgia seadusele, mis keelab sündimata laste mõrvamise peale kuute nädalat, kuna siis on kuulda loote südamelööke. Georgia võttis nõndanimetatud "südametukse" seaduse vastu peale USA Ülemkohtus langetatud olulist otsust, millega anti õigus otsustada sündimata laste tapmise võimaluste üle tagasi osariikidele. 

Telejaama ABC jutusaates "The View" vastas Abrams küsimusele, millised võiksid olla sündimata laste tapmise piirangud, et kui naise "tervis või elu" on ohus, ei tohiks sündimata laste mõrvamist keelustada kuni sünnini.

Stacey Abrams Foto: Scanpix

Ühendriikides on Abramsi sõnavõtust puhkenud suurem kära ja progressiusklikud "faktikontrollijad", organisatsioonid ning meedia on viskunud mustanahalise naisdemokraadi kaitsele. 

USA sündimata laste massitapu ettevõte Planned Parenthood muutis oma varasema loote arengu selgituse, milles tõdeti, et raseduse 5–6 nädalal hakkab loote süda algeliselt tuksuma, järgmiseks: "Osa lootest hakkab [5–6 nädalal] näitama südametegevuse märke. See kostub ultraheli aparaadis südamelöökide sarnaselt, kuid tegemist ei ole täielikult välja kujunenud südamega – see on südame arengu väga varajane faas."

Üks USA progressistliku meedia lipulaevu Huffpost kirjutab: "… sünnitusabi- ja günekoloogiaekspertide sõnul on Abramsil õigus, kui ta väidab, et kuuendal nädalal loote süda ei tuksu. Sellel embrüo arengutasemel ei ole veel olemas südame kambreid ja klappe, mis tekitavad südamelöökide heli."

Ameerika ämmaemandate ja günekoloogide ühendus (American College of Obstetricians and Gynecologists; ACOG) on pikka aega võtnud sõna südametuksete tõttu sündimata laste tapmist keelavate seaduste vastu. ACOG on koostanud isegi vastavad juhised, mis kannavad pealkirja "ACOGi juhised sündimata laste mõrvade ja seda saatva keelekasutuse kohta":

Kliiniliselt pole õige kasutada sõna "südametukse" heli kohta, mida on kuulda ultraheliaparaadis raseduse väga varajases staadiumis. Tegelikult pole nii varases raseduses arenenud veel välja südamekambreid ja selline sõna [südametukse], mida nende helide kirjeldamiseks kasutatakse, ei ole õige. Sel ajal ei ole tuvastatavaid "südametukseid" olemas. Mida rasedad inimesed kuulevad, on ultraheli seadme helitõlgendus elektroonilistest impulssidest, mis märgivad loote südametegevust ja mida meie teadvustame südamelöökidena."  

Faktikontrollijad ja ajakirjanikud viitavad veel aprillis avaldatud Atlanta günekoloogi Nisha Verma arvamusele, milles ta kirjeldab 6-nädalase loote südametukseid ACOGi viisil ja lisab, et sõna "südametuksed" kasutamine tuleneb asjaolust, et "arstid kasutavad oma patsientidega suhtlemiseks mitte-meditsiinilist keelt".

Radioloog ja rahvatervise ekspert Pradheep J. Shanker kirjutab sotsiaalmeedias: "Ultraheliapraat registreerib tihedust ja liikumist. Kindlasti tuvastab see südame kokkutõmbeid. Lisaks: ultraheliaparaat EI tuvasta elektrilist aktiivsust (mis on järjekordne väärteave).

Ühendriikide Rahvusliku Meditsiiniraamatukogu loote arengu infolehel kirjutatakse:

6–7 nädal

  • Hakkavad kasvama käte ja jalgade idud
  • Teie lapse aju moodustub viies erinevas piirkonnas. Näha on mõned ajunärvid.
  • Hakkavad välja kujunema silmad ja kõrvad.
  • Kasvab kude, millest saab teie lapse selgroog ja teised luud.
  • Lapse süda jätkab kasvamist ja nüüd tuksub regulaarses rütmis. Seda on näha vaginaalse ultraheliga.
  • Veri ringleb peamistes soontes.

Toimetas Karol Kallas