USA Al-Tanfi sõjaväebaas Süürias, 2017 Foto: Wikipedia

Ameerika Ühendriigid ehitavad Süüria Deir Ezzori provintsis asuvale al-Omari naftaväljale suurt sõjaväebaasi. USA sõdureid on koondatud ka riigi suurimatele al-Ramelani naftaväljadele.

“USA teeb al-Omari sõjaväebaasist rahvusvahelise koalitsiooni sõjaliste operatsioonide piirkonna peastaabi,” vahendab USA plaane Kanada üleilmastumise uuringute keskus GlobalResearch.

Naftaväljale rajatakse logistilised ja sõjalised toetuspunktid, millele lisaks ehitab USA armee helikopterite lennuvälju, mille abil on võimalik õhust jälgida puurtornide tööd.

Süüria analüütikute sõnul üritab Washington saada naftaväljalt kätte võimalikult palju naftat nii kiiresti kui võimalik.

Selle eesmärgi nimel on USA rajamas naftaväljale elektrivõrku, mille toel saaks kiiremini naftat pumbata.

Varem on USA kas sulgenud või vähendanud üheteistkümne Süürias asuva sõjaväebaasi kontingenti ja koondanud sõdurid riigi suurimatele al-Ramelani naftaväljadele.

Al-Omari sõjaväebaas asendab baasi, mis varem asus Lafarge’i tsemendivabrikus ja mille USA sõjaväelased 2019. aasta novembris maha jätsid.

Möödunud aasta 20. detsembril palus ÜRO Süüria missiooni juht Louay Fallouh USA-l lõpetada Süüria nafta ja gaasi röövimine ning lahkuda nende riigist.

Toimetas Karol Kallas