Foto: bigstockphoto.com

Ühendriikide erukindralid Barry McCaffrey ja Ben Hodges on veendunud, et kui Venemaa peaks Ukraina sõjas kasutama tuumarelva, siis oleks USA-l võimatu sellele mitte vastata. Kuigi nende hinnangul on risk selleks olemas, peavad nad seda siiski vähetõenäoliseks.

Arutelu võimaliku Venemaa poolse tuumarelva kasutuse üle Ukrainas tõstatas sotsiaalmeedias kahel korral prestiižse Pulitzeri auhinnaga pärjatud Ameerika ajakirjanik Thomas E. Ricks. Tema hinnangul on umbes 25-protsendiline võimalus, et Putin kasutab taktikalist tuumarelva Ukrainas või selle läheduses.

Ta leiab, et tõenäosus selleks on üsna kõrge, kuna Putin on selle sõja raames juba varasemalt irratsionaalselt käitunud ning me ei tea, mida ta teeks olukorras, kus tema selg on vastu seina. Samuti on Ukraina ametnikud väljendanud avalikult muret võimaliku tuumarünnaku osas.

Temale vastas sotsiaalmeedias kõrgelt pärjatud USA erukindral Barry McCaffery, kes leiab, et "eksisteerib selgelt taktikalise tuumarünnaku oht meeleheitel Putini poolt". Samas on tema sõnul raske ette kujutada võimalikku sihtmärki: "Ukraina linn? Ukraina väeosa?"

Tema hinnangul ei tooks selline tuumarünnak kaasa mingit muutust suhtelises sõjalises võimsuses, samas tooks aga kaasa tohutu ülemaailmse reaktsiooni. Erukindral on veendunud, et USA teostaks massiivseid õhurünnakuid Venemaa sõjateatrile.

Ricksile ja McCafferyle vastas sotsiaalmeedias omakorda samuti kõrgelt dekoreeritud erus olev USA kindralleitnant Ben Hodges, kes on nii Iraagi kui ka Afganistani sõja veteran.

"Eksisteerib risk, et Kreml kasutab selles olukorras tuumarelva, kuid ma leian, et see on vähetõenäoline," kirjutas ta Twitteris. Tema hinnangul ei annaks tuumarelva kasutamine lahinguväljal mingit tõelist eelist, kuid samas oleks USA-l võimatu seejärel jääda kõrvale ning mitte vastata. "Ma ei arva, et Putin ja tema lähimad nõuandjad kalduksid enesetapule," leiab Hodges.

Venemaa julgeolekunõukogu aseesimees ja endine president Dmitri Medvedev ähvardas aga täna sotsiaalmeedias, et Venemaa kooseisu võetavate "Donbassi vabariikide" ja teiste territooriumite kaitseks võidakse kasutada ka strateegilisi tuumarelvi ja uutel põhimõtetel baseeruvaid relvi.

"Seetõttu ei ole vaja igasugustel kindralilampassidega eruidiootidel hirmutada meid juttudega NATO löögist Krimmi pihta. Hüperhelikiirus on garanteeritult võimeline jõudma sihtmärkideni Euroopas ja USA-s märksa kiiremini," ähvardas Medvedev.

Tema sõnul peavad lääne võimuladvik ja üldse kõik NATO riikide kodanikud aru saama, et Venemaa on valinud oma tee ning tagasiteed ei ole.

Kui USA presidendilt Joe Bidenilt küsiti hiljuti selle kohta, mida ta ütleks Putinile, kui viimane kaaluks taktikaliste tuumarelvade kasutamist Ukraina sõjas, siis oli tema vastuseks: "Ära tee seda. Ära tee seda. Ära tee seda." Bideni sõnul muudaks see sõjapidamist viisil, mida pole pärast Teist maailmasõda nähtud.

Biden ütles, et USA vastus oleks tagajärgedega, kuid hoidus täpsemast selgitusest. "Venemaa muutuks maailma silmis suuremaks paariaks, kui ta kunagi olnud on," lisas ta. "Olenevalt nendepoolsete sammude ulatusest sõltub ka meie poolne vastus."

Venemaa president Vladimir Putin ähvardas 24. veebruaril sissetungi Ukrainasse välja kuulutades, et "ükskõik kes üritab seista Venemaa tee peal ees või ähvardada meie riiki ja rahvast, peab teadma, et Venemaa vastab koheselt ning tagajärjed saavad olema sellised, mida pole kogu ajaloo jooksul veel nähtud".

Oma kolmapäeva hommikuses kõnes kinnitas Putin taaskord, et on vajadusel valmis tuumarelvi kasutama, ning et see ei olevat bluff: „Neile, kes lubavad endale [tuumarelvadega seonduvaid] avaldusi Venemaa kohta, tahan meelde tuletada, et meie riigil on samuti mitmesuguseid löögivahendeid ja mõne komponendi poolest tänapäevasemad, kui on NATO riikidel. Ja ohu korral meie riigi territoriaalsele terviklikkusele, Venemaa ja meie rahva kaitseks, kasutame kindlasti kõiki meie käsutuses olevaid vahendeid. See ei ole bluff."

"Need, kes üritavad meid tuumarelvadega šantažeerida, peaksid teadma, et tuul võib ka nende suunas pöörduda," ütles Putin.

Toimetas Martin Vaher