USA ja Saudi Araabia on valmis oma sõjalised jõud Iraani hävitamiseks ühendama. Foto: Scanpix.

USA president Donald Trump ähvardas pühapäeval Twitteris Iraani sõjaga, pingestades seega USA ja Iraani suhteid veelgi ning suurendades riikidevahelist konfliktiohtu. Saudi Araabia lisas omalt poolt, et on valmis kogu jõuga vastama ning et sõja ärahoidmine on nüüd Iraani kätes, vahendavad Reuters ja Forbes.

"Kui Iraan tahab võidelda, siis on see Iraani ametlik lõpp. Ärge ähvardage USAd enam kunagi," kirjutas president Trump oma säutsus.

Teravnenud retoorika on reaktsioon eelmisel nädalal aset leidnud rünnakutele Saudi naftavarade vastu ning raketi tulistamisele Bagdadi tugevalt kindlustatud "Rohelisse tsooni", mis plahvatas USA saatkonna lähistel. Teadaolevalt rünnakutes hukkunuid polnud.

Eelmisel esmaspäeval rünnati strateegilise tähtsusega Hormuzi väina lähistel nelja naftatankerit, milledest kaks kuulusid Saudi Araabiale. Kuigi USA ja Saudi julgeolekuteenistused kahtlustavad, et rünnaku taga võis olla Iraan või Iraani käsilased, ei ole selle kohta avaldatud veel mingit üksikasjalikku informatsiooni, mis Iraani süüd kinnitaks.

Iraan on omakorda aga eitanud oma süüd selles intsidendis ning on süüdistanud USAd, Saudi Araabiat ja Iisraeli libaoperatsiooni läbiviimises, et luua ettekääne sõja alustamiseks Iraani vastu.

Olukorda pingestasid veelgi droonirünnakud Saudi naftatorude pihta teisipäeval, mis põhjustasid nafta tarne lühiajalise seiskumise. Saudi infrastruktuuri vastase rünnaku eest on väidetavalt võtnud vastutuse Houthi mässulised Jeemenis.

Kuigi mässulisi üritatakse seostada Iraaniga, on nii Iraan kui ka mässulised omavahelist seost eitanud. Igal juhul on rünnakud tabanud aga Saudi Araabia kahte peamist tarneteed, seades niimoodi ohtu ülemaailmse naftavarustuse.

Kuigi keegi pole Bagdadi USA saatkonna lähistel aset leidnud raketirünnaku eest vastutust võtnud, kahtlustab USA, et selle taga on Iraan ning võtab seda intsidenti "väga tõsiselt".

"Me oleme viimase kahe nädala jooksul selgelt välja öelnud ning toonitame seda taaskord, et rünnakuid USA töötajate ja rajatiste vastu ei tolereerita ning nendele vastatakse otsustavalt," ütles USA välisministeeriumi ametnik. "Me peame Iraani vastutavaks, kui selliseid rünnakuid panevad toime riigi varjatud sõjalised jõud või elemendid nendes jõududes ning me vastame Iraanile vastavalt."

8. mail tegi USA välisminister Mike Pompeo etteteatamata visiidi Iraagi pealinna ning ütles Iraagi luureteenistusele, et USA luureteenistuse andmeil ohustab Iraan Ameerika huve Lähis-Idas, kuigi ta ei esitanud oma väite kinnitamiseks mingeid üksikasjalikke andmeid. Iraan on aga eitanud oma osalust ka selles rünnakus.

Trump on oma valitsemisaja jooksul karmistanud majanduslikke sanktsioone Iraani vastu, üritades täielikult ära lõigata riigi naftaeksporti, ning suurendanud oma sõjalist kohalolu selles piirkonnas. Kui USA süüdistab Iraani oma vägede ja huvide ohustamises, siis Iraan on aga kirjeldanud USA samme "psühholoogilise sõja" ja "poliitilise mänguna".

Saudi Araabia ja Iraan sõda ei soovi

"Saudi Araabia Kuningriik ei soovi ega otsi selles piirkonnas sõda," ütles Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir pühapäevasel pressikonverentsil. "Kuningriik teeb kõik, et see sõda ära hoida, kuid kinnitab samas taaskord, et juhul kui teine pool otsustab sõja kasuks, siis vastab kuningriik kogu jõu ja otsustavusega, et kaitsta end ja oma huve – soovime regioonis rahu ja stabiilsust, kuid meie käed ei ole seotud"

Saudi Araabia kuningas Salman kutsus aga olukorra pingestamise tõttu regioonis kokku Araabia Liiga ja Pärsia Lahe Koostöönõukogu tippkohtumise 30. mail Mekas, et et arutada "hiljutisi agressioone ja nende tagajärgi regioonile".

Saudi kroonprints Mohammed bin Salman arutas telefoni teel piirkondlikke arenguid ning võimalikke samme turvalisuse ja stabiilsuse tugevdamiseks USA välisministriga, teatas Saudi meediaministeerium Twitteri vahendusel.

"Me soovime selles piirkonnas rahu ja stabiilsust, kuid me ei kavatse jätkuvate Iraani rünnakute valguses lihtsalt käed rüpes istuda," lisas välisminister al-Jubeir. "Pall on Iraani poolel ning Iraani saatuse otsustamine on nüüd nende endi käes."

Araabia Ühendemiraatide välisministri sõnul "nõuavad praegused kriitilised olud Araabia Liiga ja Pärsia Lahe riikide ühtset lähenemist ähvardavate väljakutsete ja ohtude suhtes".

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif on välistanud võimaluse, et sõda võiks vallanduda, öeldes, et Teheran ei soovi konflikti ning et ühelgi riigil pole "illusiooni, et võib Iraaniga rinda pista". 

Välisministri seisukohta jagas pühapäeval ka Islami revolutsiooniline kaardiväe juhataja kindralmajor Hossein Salami, kelle sõnul Iraan "ei otsi sõda, kuid samas ka ei karda sõda".

Sunniitlik Saudi Araabia ja šiiitlik Iraan on põlised verivaenlased Lähis-Idas, toetades mitmetes piirkondlikes sõdades vastaspooli. Kasvanud pinge tõttu on otsustanud USA naftahiid Exxon Mobil otsustanud evakueerida oma töötajaid oma Iraagis asuvalt naftaväljalt.

Toimetas Martin Vaher

Silmakirjatsejad ja nende geopoliitilised topeltstandardid