Crabcadi keskkonnas leidub hulgaliselt AR-15 poolautomaatrelvade ja nende lisavarustuse CNC trükifaile. Pilt: ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide kongressi Vabariiklaste Uurimiskomitee võttis seisukoha Joe Bideni "viirastusrelvi" puudutava korralduse suhtes ja komitee liikmed leidsid, et "õigus teha ise omale relvi on õigus olla vaba".

Biden andis 8. aprillil välja korralduse, mille eesmärgiks on võidelda riigis maad võtnud "epideemilise" tulirelvakuritegevusega. Korraldus keskendus nõndanimetatud "viirastusrelvadele" (ghost guns; inimeste enda tehtud/koostatud/täiendatud tulirelvadele, millel pole seerianumbreid ega muid tuvastamismärke), AR-15 tüüpi poolautomaatrelvade stabiliseerivatele õlatugedele (stabilisator braces) ja sellega kehtestati relvaomanikele ning ostjatele veel mitmeid piiranguid, vahendab Breitbart. 

Vabariiklaste Uurimiskomitee (Republican Study Committee; RSC) juht Jim Banks arvab Bideni korralduse peale: "Tulirelvade kodus valmistamisel, ehk "viirastusrelvadel", on Ameerikas pikk ajalooline traditsioon. Meie riigi rajasid enda valmistatud tulirelvadega vabad inimesed. Õigus teha omale ise tulirelvi on õigus olla vaba."

Banks kurjustas Bideniga ka stabilisaatoritega AR-15 püstolite keelamise pärast: "Bideni AR-püstolite stabiliseerivate õlatugede keelustamine eemaldab turult miljonid ühe kõige populaarsema relvade lisavarustuse ühikud, muudab need ebaseaduslikuks ja teeb nende omanikest hoobilt kurjategijad."

Vabariiklastest kongressi liige jätkas:

  • Alkoholi, Tubaka, Tulirelvade ja Lõhkeainete Büroo (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives; ATF) on relvaentusiastidele ja kollektsionääridele kogu aeg kinnitanud, et püstolite stabiliseerivad õlatoed on seaduslikud. Föderaalvalitsus peab lõpetama ameeriklaste teise põhiseaduse parandusega [õigus kanda relva] tagatud õigustega ja relvapooldajate kogukonnaga mängimise. Bidenit on viidatud õiguse rikkumine saatnud pikalt, ulatudes tagasi aega, kui ta oli senaator.
  • Selline ameerika inimeste reetmine tähendab, et nad peavad kas kulutama 200 dollarit oma relvade registreerimiseks, või neist saavad kurjategijad ja nad võivad kogu oma varast ilma jääda.
  • Ameeriklastelt oma relvade täiendamise õiguse ära võtmine ei mõjuta kuidagi seda, kuidas kurjategijad kasutavad relvi kuritegude sooritamiseks.

Banksi sõnul käib Bideni soov kehtestada üha rohkem relvaomamist puudutavaid keelde (red flag laws) nii esimese, teise kui neljanda põhiseaduse paranduse vastu. "Vabadelt ja seaduskuulekatelt ameeriklastelt ei tohi mitte kunagi võtta ära ühtegi õigust ja seda eriti mingi anonüümse raporti põhjal, milles välja toodud tõendid on madala kvaliteediga ja valeandmete esitamise eest ei kanna keegi vastutust."

Koos tehnoloogia arenguga on nii Ameerika Ühendriikides kui mujal maailmas hakanud levima nõndanimetatud rohujuuretasandi relvavalmistus ja relvade täiendamine. Vintraudasid ja vedrusid ilma suhteliselt kalli spetsiaalvarustuseta päris ise kodus veel valmistada ei saa, kuid kuskil 1000 eurot maksva CNC pingiga on võimalik juba päris palju ära teha. Lisaks levib entusiastide seas – ja ilmavõrgus – üha rohkem relvade modifikatsioonide ja tervete relvade CNC trükifaile.  

Toimetas Karol Kallas