Leedu kaitseliit sulgeb läbipääsu Leedu-Valgevene piiril Foto: Scanpix

USA ametivõimud andsid oma Valgevenes viibivatele kodanikele edasi sõnumi Valgevenest viivitamatult lahkuda, samuti tuleks vältida sinna riiki reisimist.

USA saatkond Minskis põhjendab sammu „Valgevene jätkuva osalemisega Venemaa provotseerimata ründes Ukraina vastu, Venemaa sõjajõudude arendamisega Valgevenes", mis tõstab riskitaset ja ühtlasi vihjatakse võimalikele tsiviilrahutustele, vahendab The Washington Post

Ühtlasi osutatakse sellele, et Leedu sulges eelmisel nädalal kaks piiriületuspunkti piiril Valgevenega, mis vähendab väliskodanike võimalust riigist välja pääseda. Ühtlasi on piiripunktide sulgemise plaanid Lätil ja Poolal, ka Leedu kaalub veel järgmistegi piiripunktide sulgemist. 

Ameeriklastel palutakse kasutada riigist väljumiseks piiripunkte Läti ja Leeduga. Tähelepanu juhitakse sellele, et USA kodanikel ei õnnestunud pääseda Valgevenest välja Poola piiripunkti kaudu. 

Saatkond osutas ka sellele, et USA kodanikud „ei peaks lootma USA valitsuse abile" riigist välja pääsemiseks ja nenditakse ka USA Minski saatkonna „piiratud abivõimalusi".

Olukord Valgevenega rahvusvahelisel tasandil on pingestunud pärast seda, kui Venemaa viis Valgevenesse taktikalised tuumarelvad, samuti teravdas olukorda Wagneri eraarmee liikmete paiknemine Valgevenesse. 

Mõned militaareksperdid on osutanud võimalusele, et Venemaa ründab Valgevene territooriumilt Suwalki koridori, mis on ainus, kuid kitsas maismaakoridor Balti riikide ja NATO liitlaste vahel.

Toimetas René Allik