Hillary Clinton ja Donald Trump. Foto: David Becker/Nancy Wiechec, Reuters/Scanpix

USA prominentsed "pistrikest" neokonservatiivid näevad vabariiklaste võimalikus presidendikandidaadis Donald Trumpis USA välispoliitika jaoks katastroofi ja leiavad, et temaga võrreldes on demokraatide tõenäoline kandidaat Hillary Clinton vähem halb.

Vabariiklaste kandidaadiks pürgijatest kõige kaugemale jõudnud Donald Trump on oma kampaania käigus tauninud "valedele rajatud" Iraagi sõda, väljendanud poolehoidu Vladimir Putini suhtes ning lubanud olla Iisraeli-Palestiina konfliktis "neutraalne vahekohtunik". "Miks me kogu aeg ja igal pool eesliinil oleme?" ei saa Trump aru USA välispoliitilisest ja sõjalisest aktivismist.

Neocon'id eelistavad… Clintonit

Väljaanne Politico on vestelnud mitmete välispoliitika mõjukate asjatundjatega, nimelt "pistrikest" neocon'itega, kes toetasid Iraagi sõda, jälestavad Putinit ja peavad Iisraeli julgeolekut küsimuseks, mis ei kuulu arutamisele. "Pistrikud" leiavad, et võrreldes Trumpiga on poliitilisse establishment'i kuuluv Hillary Clinton parem variant. (On üsna kindel, et Hillary Clintonist saab demokraatide kandidaat.)

"Hillary on kaugelt vähem halb," põrutab otse George W. Bushi aegne USA välisministeeriumi endine kõrge ametnik Eliot Cohen ja lisab, et Trump on oma väljaütlemistega USA välispoliitikale juba märkimisväärset kahju tekitanud.

Välissuhete nõukogu liige ja USA jõulise välispoliitika pooldaja Max Boot on sama meelt: "Ta (Clinton) on igal juhul eelistatavam kui Trump."

Niisamuti annab Iraagi sõja ja USA globaalse võimu väljapaistvamaid toetajaid Robert Kagan ajalehes Washington Post teada, et kui Trumpist saab vabariiklaste kandidaat, kaalub ta Clintoni toetamist. "Ainus valik on hääletada Hillary Clintoni poolt. Parteid enam päästa ei saa, riiki veel saab," põhjendas ta oma võimalikku sammu.

Vabariiklaste eliit trambib jalgu

Neokonservatiivide jaoks on oluline USA eriline roll globaalse korra ja läänelike väärtuste kaitsjana. Trump on seevastu korduvalt sõna võtnud USA sõjalise kohaloleku vastu maailma erinevais paigus.

Sestap on vabariiklaste partei autoriteetsed figuurid asunud piltlikult öeldes Trumpil trampima. Märtsi alguses avaldasid 60 vabariiklaste veteranpoliitikut ühise kirja, milles lubasid seista vastu Trumpile, kes nende sõnul õõnestab USA julgeolekut.

Trumpi kritiseerivad teravalt ka endised vabariiklaste presidendikandidaadid Mitt Romney (2012) ja John McCain (2008). Trumpi võltsiks ja petiseks nimetanud Romney hoiatas, et Trumpi poliitika ohustab nii vabariiklaste parteid kui kogu riiki.