USA Rahvuskaart ja politsei valvamas Washington DC Kapitooliumile suunduvat tänavat 02.04.2021. Foto: Scanpix

Käesoleval nädalal lõpeb Ameerika Ühendriikide pealinnas Washington DCs alates 6. jaanuarist kestnud Rahvuskaardi Kapitooliumi turvamissioon.

"Nende missioon on läbi. Kapitooliumi piirkonda on veel jäänud 1000 või kuskil nii rahvuskaartlast, kuid käimas on protsess, ehk kogu nende tegevus seisneb, asjade kokku pakkimises ja koju minemises," vahendab Pentagoni – USA Kaitseministeeriumi – pressiesindaja John Kirby sõnu Breitbart.

Kirby sõnul pole täna kavas jätta Kapitooliumile ühtegi rahvuskaardi liiget.

"Kapitooliumi piirkonnas on kuskil tuhat rahvuskartlast ja nad teevad ettevalmistusi lahkumiseks. Täna pole mulle teada ühtegi soovi Kapitooliumi politsei poolt, et nad tahaksid teatud jääkvõimekuse säilitamist," jätkas kõneisik.

Samas Kirby ei välistanud, et Rahvuskaardi sõdurite asemele luuakse kiirreageerimisüksus, nagu seda soovib demokraadist Kongressi spiiker Nancy Pelosi.

Pentagoni pressiesindaja sõnul tehakse erinevate jõustruktuuride vahel koostööd, et selgitada välja, millise võimekuse loomine Kapitooliumi turvalisuse tagamiseks võiks olla vajalik.

Rahvuskaardi pea poole aastane lähetus läks kokku maksma vähemalt 483 miljonit dollarit.

Peale 6. jaanuari sündmuseid saadeti Washington 25 000 rahvuskaardi sõdurit, kes pidid kaitsma kongressihoonet, teisi föderaalasutuste maju ja monumente ning 20. jaanuaril Joe Bideni ametissevannutamise tseremooniat.

Demokraatide, korporatiivse meedia ja teiste progressiusklikke poolt on 6. jaanuari sündmuseid, mille käigus pääses hulk rahumeelseid meeleavaldajaid kongressihoonesse, nimetatud "ülestõusuks".

Demokraatide juhtiv senaator Chuck Schumer väitis oma 19. mail peetud kõnes, et käesoleva aasta 6. jaanuari sündmused on "suurim ülestõus [vägivaldne riigipöördekatse] peale iseseisvussõda". 

Vasakäärmuslastest kommunistlike naisterroristide rühm 19. Mai, lühendatult M19 (May 19th Communist Organization), mis sai omale nime Malcolm X-i ja Vietnami kommnistide juhi Ho Chi Minhi sünnipäevade järele, korraldas 7. novembril 1983 Washington DC kongressihoone Senati tiivas päriselt pommiplahvatuse. Sama rühmitus korraldas pommiplahvatusi veel Iisraeli lennukitööstuse esinduses, ühes FBI kontoris, Lõuna-Aafrika New Yorki konsulaadis ja mitmetes sõjaväeosades. 

Naisterroristide jõugust püüti 1984. aastal kinni Linda Evans ja Susan Rosenberg, kellele määrati 1985. aastal kohtus karistuseks vastavalt 58 ja 40 aastane vangistus. 

2001. aasta 20. jaanuaril, oma ametisoleku viimasel päeval, andis demokraadist president Bill Clinton kongressi demokraadist õiguskomitee juhi Jerry Nadleri, kes on tänagi mõjukas USA kongressisaadik, nõudmisel mõlemale naisele armu.

Rosenbergist sai peale vabanemist kuulus inimõiguslane, mitmete ülikoolide õppejõud ja aktivist.

Teletäht Tucker Carlson kirjeldab Rahvuskaardi Washington DC Kapitooliumi missiooni kui: "Demokraatlik partei kasutab Ameerika Ühendriikide sõjaväge poliitilise relvana".

Konservatiivsed kommentaatorid on korduvalt ironiseerinud Rahvuskaardi Kapitooliumile viimise üle, et "2020. aasta USA presidendivalimsed olid nii demokraatlikud, et seda peab tõestama 25 000 sõduri ja mitmekordsete okastraataedadega". 6. jaanuari "ülestõusu" narratiiviga üritatakse kongressis ja senatis läbi suruda uusi nn "terrorismi vastaseid" seaduseid, mille ainsaks eesmärgiks on "trumpismi" väljajuurimine Ameerika poliitikast ja igasuguse natukenegi parema poliitilise tegevuse lämmatamine.

Toimetas Karol Kallas