Disney on ärklemise ja homopropgandaga aianud pahaseks nii lapsevanemad kui konservatiivsed poliitikud. Foto: Scanpix

Vabariiklasest Ameerika Ühendriikide senaator Josh Hawley esitas teisipäeval 10. mail senatile seaduseelnõu, millega soovitakse tühistada Disney'ile antud ebamõistlikult pikad autorikaitseperioodid.

Ameerika Ühendriikide suurettevõtted on viimastel aastatel paistnud silma äärmusliku ärklemisega. Näiteks on Disney laste soomuutmise ja omasooiharuse propageerimisega agressiivselt sekkunud Florida osariigi kohalikku poliitikasse.

Vabariiklased on hakanud mõistma, et sellele tuleb seada piirid ja nii kohalikul kui riiklikul tasandil on hakatud seadusandlusega ettevõtteid mõjutama. Möödunud kuul jättis Florida kuberner Ron DeSantis Disney Reedy Creeki puhkepiirkonna näiteks ilma kohaliku omavalitsuse staatusest, vahendab Variety.  

Hawley seaduseelnõus soovitakse vähendada maksimaalset autorikaitse õiguste kehtimise aega vähemalt paarikümne aasta võrra ja teatud juhtudel, nagu näiteks Disney puhul, seda isegi tagasiulatuvalt. Kui seadus läbi läheks, tähendaks see, et Disney kaotaks ainuõiguse suurele osale oma kõige tuntumatest tegelaskujudest ja loomingust. Täna kehtib USAs näiteks 1998. aastast nõndanimetatud Miki Hiire kaitsmise seadus ja tuntud närilise autoriõiguste kehtivust on alates 1984. aastast pikendatud kaks korda ning mille seekordne tähtaeg saabuks 2024. aastal.  

10. mail avaldatud pressiteates leiab Hawley, et Disney on "saanud kasu ebamõistlikult pikkadest autoriõiguste monopolidest" ja "aeg on teha lõpp vabariiklaste poolt Suurele Ärile antavatele armuandidele".

"Tänu Kongressi poolt tehtud autorikaitseseaduste erisustele on Disney sugused ärklevad korporatsioonid teeninud miljardeid ja samal ajal on nad poputanud ärklevaid aktiviste. Käes on aeg võtta Disney'ilt ära eriprivileegid ja päästa valla uus loomingulisuse ning uuenduslikkuse ajastu," kirjutas senaator.

Kui Miki Hiir autoriõiguse küüsist vabaneks, siis tähendaks see, et antud moodsa kultuuri ikooni võib oma loomingus kasutada vastavalt oma volile igaüks.   

Hawley seaduseelnõu, millega tahetakse tagasiulatuvalt piirata autoriõiguseid, puudutab meediatööstuseid, mille väärtus on üle 150 miljardi dollari. Disney turuväärtus on 196 miljardit dollarit.

Miki Hiir astus avalikkuse ette esimest korda 1928. aastal multifilmis "Aurik Willie" ja tema autorikaitse pidi algselt lõppema juba 2003. aastal. Miki Hiire kaitsmise seadusega pikendati selle kestust 75 aastalt 95 aastani.

Hawley seaduseelnõuga soovitakse kogu Disney loomingule seada tagasiulatuvalt 56 aastane autoriõiguste kehtimise periood.

Paljud õiguseksperdid arvavad, et selline seadus oleks põhiseaduse vastane ja nii järsu autoriõiguste kestuste aja väehendamise vastu on suures osas ka kogu loometööstus.

Toimetas Karol Kallas