Koroonaviiruse kiirtest. Foto: Scanpix

Regulaatorite, arstide ja Bideni administratsiooni vastuseisu tõttu pole USAs erinevalt paljudest Euroopa riikidest tavakodanikel siiani olnud võimalik osta odavaid koroonaviiruse kiirteste, kirjutab Vanity Fair. Olukord on muutumas alles nüüd, kui on saanud selgeks, et vaid vaktsineerimisega pandeemiat kontrolli alla saada võimalik pole.

Oktoobris püüdis rühm tippteadlasi veenda Bideni administratsiooni, et USA kodanikele enda kiirtestimise võimaluse andmine võiks aidata koroonaviiruse levikut piirata. Teadlaste plaani kohaselt oleks tootmisvõimsusi pidanud suurendama 732 miljoni testini igas kuus.

Säärased kiirtestid pole küll nii täpsed kui laboratoorsed PCR-testid, kuid võimaldavad inimesel kiiresti teada saada, kas ta on näiteks enne jõulusöömaaega nakkusohtlik. PCR-testi tulemust tuleb nii kaua oodata, et sellest ei pruugi sääraste otsuste tegemiseks kasu olla. Nüüd, kus USA inimesed enda testimiseks pikkades järjekordades seisavad, avaldas ka president Biden kahetsust, et juba kaks kuud tagasi 500 miljoni testi tellimise peale ei mõelnud.

Detsembris aga küsis Bideni pressesindaja Jen Psaki ajakirjanikelt sarkastiliselt, kas peaks tõesti igale inimesele testi koju saatma. "Ja mis siis edasi saab – kui palju see maksab?" küsis Psaki.

Psaki kommentaar ajas raevu terviseeksperdid, kelle hinnangul on Bideni administratsiooni testivaenulikkuse taga arusaam, et testide kättesaadavuse korral ei ruttaks inimesed end piisavalt kiiresti vaktsineerima. "On fakt, et administratsioon on lähtunud põhimõttest "vaid vaktsiinid"," märkis ekspert Michael Mina. Scrippsi uurimisinstituudi juht Eric Topol aga tõdes, et 500 miljonit testi on kaugelt liiga väike eesmärk – vaja on mitmeid miljardeid.

Samuti tekitab probleeme USA terviseregulaator FDA, kelle ebamõistlikult kõrgetele täpsusnõudmistele paljud testid ei vasta. Paljud arstid aga töötavad kiirtestidele vastu, kuna leiavad, et vaid "tsunfti liikmetel" on õigus patsiente testida. Sama loogika alusel on arstid vastu seisnud ka sellele, et inimesed saaks ise rasedus- ja HIV-teste teha.

Toimetas Jaanus Vogelberg