Lapsed üsasisese lapsetapu poolt? Lapsetappu pooldav meeleavaldaja USAs. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Ülemkohtust lekkis olulise abordiõigust puudutava otsuse mustand. Laupäeva õhtul kogunesid Ameerika ülemkohtu esimehe John Robertsi ja ülemkohtuniku Brett Kavanaugh' kodude ette aktivistid, kes arvavad, et sündimata laste tapmine on üks põhiõigustest.

4. mail avalikustati Ameerika Ühendriikide Ülemkohtust lekkinud ülemkohtuniku Samuel Alito poolt koostatud kohtuotsuse mustand, millega tühistatakse 1973. aastal langetatud riigiülese sündimata laste mõrvamise õigust tagav nn Roe vs Wade'i kohtuotsus. Tulevase kohtuotsusega võetakse föderaalvalitsuselt õigus otsustada, kas sündimata lapsi tohib tappa või mitte ja antakse see tagasi inimestele, ehk jäetakse osariikide otsustada. Elik – sündimata laste tapmist ei keelata ära, vaid inimesed saavad demokraatlike protsesside kaudu otsustada, kas see on nende koduosariigis lubatud või mitte.

Vasakäärmuslastele, sündimata laste mõrvamise aktivistidele ja teatud naisõiguslastele selline asjade käik ei meeldi. Alates mustandi avalikustamisest on hoogu kogunud ülemkohtu ja otse ülemkohtunike vastu suunatud sündimata laste mõrvamise sunniõigust nõudev protestikampaania, mis laupäeva, 7. mai õhtuks jõudis selleni, et meeleavaldajad kogunesid Robertsi ja Kavanaugh' kodude ette nõudma, et kindlasti peab saama mõrvata sündimata lapsi. Soovitavalt kuni loote iseseisva elu võimeliseks saamiseni – kui vaadata mõne kõige pahemäärmuslikuma osariigi, nagu seda on näiteks Kalifornia, vastavat seadusandlust

Robin: mehed ei tohi rääkida abordist. Batman: eelmine nädal sa alles rääkisid, et mehed võivad jääda rasedaks. Foto: internetimeem

Ülemkohtunike kodude juurde võimaldas meeleavaldajatel suuresti koguneda asjaolu, et keegi avalikustas kaardi, kus nad täpselt elavad.

Mõlema kohtunike kodude juurde kogunes pealtnägijate sõnul vahemikus 50 kuni 100 inimest. Koos meeleavaldajatega saabus ka politsei. 

Meeleavaldajad Brett Kavanaughi kodu juures.

Karjuti loosungeid "kogu maailm vaatab" ja "me ei lähe tagasi", millega mõeldi ilmselt, et Roe vs Wade'it ei tohi tühistada.

Peale mõne tunnist karjumist läksid meeleavaldajad ilma tõsisemaid vahejuhtumeid tekitamata laiali. 

Meeleavaldajad John Robertsi kodu juures.

Pühapäeval teatati, et Alito evakueeriti koos perega "täpsustamata asupaika". Ilmselt on seda tehtud ka Kavanaugh' ja teiste ülemkohtunikega, kuid selle kohta andmed puuduvad.

Mis kogu kirjeldatud olukorra juures on kõige skandaalsem, siis tegemist on sisuliselt põhiseadusliku kriisiga. Täidesaatev võim on otseselt astunud ülemkohtu vastu ja Joe Biden pole ülemkohtu ega -kohtunike kaitseks sõnagi lausunud. Veel vähem on keegi meeleavaldajatega midagi ette võtnud, kuigi selline kohtunike hirmutamine ja mõjutamine kuulub föderaalseadustes kuriteo alla.

Konservatiivne OANN meediamaja ajakirjanik Jack Posobiec kirjutas pühapäeval: "Siinkohal peab midagi väga selgelt välja ütlema. Kõik teavad, et need antifad rikuvad föderaalseaduseid, kui ilmuvad kohtunike majade ette. Kuid nendega ei juhtu midagi, sest nad on režiimi tänavajõhkardid."

Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu vastu ja sündimata laste tapmise poolt on sõna võtnud Euroopa Parlamendi Uuenev Euroopa (Renew Europe) fraktsioon.

Uueneva Euroopa mees- ja naissaadikud (?) poseerimas 4. mail siltidega "mul on keha ja selle tõttu tohin ma tappa sündimata lapsi ning olen ühel meelel USAga – RoeVWade".

4. mail säutsus fraktsioon: "USA ülemkohus, ärge keerake naiste õiguseid 50 aastat tagasi! Meie liikmed seisavad koos Ameerika naistega – viljastumisõigused on universaalsed! Me peame sõdima valikuvabaduse vastalistega nii Euroopa Liidus kui üle maailma!" 

7. maiks kirjutasid Uueneva Euroopa esindajad ülemkohtule ka kirja, milles näidatakse avalikult välja, et Renew Europe saadikud ei saa absoluutselt asjast aru.

Kirja saatvas säutsus seisab: "USA ülemkohtu otsuse mustand, millega tühistatakse Roe vs Wade, millega kehtestati õigus abordile, on kohutav. See seab ohtu miljonite Ameerika naiste elud ja julgustab valikuvabaduse vastaste liikumist üle maailma. See on meie kiri ülemkohtu esimehele Robertsile."

Ülemkohus ei võta aga mitte kelleltki ära "õigust" tappa sündimata lapsi, vaid selle "õiguse" regulatsioon antakse tagasi osariikidele, mille valijad saavad demokraatlikke protsesside kaudu otsustada, kuidas asjasse suhtuda. Ära kaotatakse föderaalne sund, et sündimata lapsi peab saama tappa igas osariigis, sealhulgas kirikuhaiglates ja kloostrites ning igal ajal.

Asi on Uueneva Euroopa poolt seda kummalisem, et tegemist on ühe Euroopa Parlamendi kõige ägedama "õigusriigi põhimõtete" meetme pooldajaga, mis on väga tundlik kui keegi Euroopa Kohtu mõne otsuse kohta sõna võtab.

Eestist kuuluvad sündmiata laste tapmist nõudva Uueneva Euroopa fraktsiooni Reformierakonnast Urmas Paet ja Andrus Ansip ning Keskerakonnast Yana Toom.