Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik, peaprokuröri kandidaadina välja käidud Andres Parmas. Foto: Scanpix

Eesti Ekspress avaldas uudisnupu, milles tuuakse välja, et peaprokuröri kandidaadiks esitatud Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik Andres Parmas on süüdistanud Objektiivi “massiivses rünnakus” ERRi ja teiste peavoolumeedia väljaannete vastu.

Ekspress toob esile, kui teravalt kritiseeris isamaalasest justiitsministri Raivo Aegi poolt uueks peaprokuröriks pakutud ja varem aastaid IRLi ridadesse kuulnud Parmas veebruaris Keskerakonda, kui avaliku arutelu objektiks oli küsimus venekeelse õppe säilitamise vajalikkusest mõnedes Eesti piirkondades, nagu näiteks Ida-Virumaal.

“Sõbrad, see on Keskerakond: kohukesed, korruptsioon igal tasandil, broilerluse üks kesksem taimelava, ebaaususe ja valelikkuse verstapost, võimetud enda väärtegusid ausalt omaks võtma ja sigatsemisest loobuma, Vene võimudega lipitseja ja nüüd siis ka avalikult partei, mis tõmbab Eestis eesti keele juhtme seinast välja,” kirjutas Parmas nüüdseks kustutatud Facebooki postituses.

“Massiivne rünnak, mida olete ERR-i ja nn peavoolumeedia vastu vedanud […], on vale ja päriselt objektiivseid ning tasakaalustatud teemade käsitlusi ohustav.” – Andres Parmas Objektiivile

Ühtlasi meenutab Ekspress, et Parmas on andnud “hoogsalt tuld” ka Objektiivi pihta.

Eraldi tuuakse esile see, kuidas Parmas süüdistas aprillis Objektiivi kallutatuses, kui Objektiiv juhtis avalikkuse tähelepanu Eesti Rahvusringhäälingu tegevuse mittevastavusele ERRi seadusest tulenevale poliitilise tasakaalustatuse nõudele.

“Massiivne rünnak, mida olete ERR-i ja nn peavoolumeedia vastu vedanud, süüdistades neid sisuliselt ikkagi selles, et nad ei jaga samu vaateid, mida objektiiv esindab, on vale ja päriselt objektiivseid ning tasakaalustatud teemade käsitlusi ohustav,” pahandas Parmas.

Ligikaudu aasta eest, 2018. aasta novembris, kui Varro Vooglaid püstitas ühes oma Facebooki postituses küsimuse, et miks saavad põhimõttelagedad ja väärikuseta parteid ikka ja jälle võimule pääsevad, kirjutas Parmas kommentaariks järgmised sõnad:

“[S]uurem osa inimestest eelistab fanaatilistele ekstremistidele pigem põhimõttelagedaid, kuid asju üldjoontes mõistuse piires ajavaid juhte. Ja tore on, et nii, sest fanaatikud mängivad süüdimatult täispangale ka ebaolulistes pisiasjades. Nad ei oska mõista muid seisukohti peale oma “tõe” ja “tõe” nimel on valmis ohverdama kõiki ning kõike.”

Parmas lisas, et viimasel ajal olevat raske end hästi ja uhkelt tunda, sest “ekstremistide paugutamist on liiga palju”. Vooglaiu täpsustavale küsimusele, keda täpsemalt ta Eestis parteilisel väljal liigselt “paugutavateks” fanaatikuteks ja ekstremistideks peab, keeldus Parmas vastamast.

Vooglaid väljendas omalt poolt vastuseks muret selle üle, et Eestis on kohtunikuametisse määratud niisuguseid inimesi, “kes ei püüagi varjata oma ideoloogilist kallutatust ega näe selles probleemi, et minna ja tembeldada avalikult endale ebameeldivate vaadete ja hoiakutega kaasmaalased ekstremistideks.”

“Ma ei taha mõelda, mis siis saab, kui need väidetavad ekstremistid peaks sattuma nt vihakõnes süüdistatuna Tallinna Ringkonnakohtus sinu ja teiste sarnase meelsusega kohtunike meelevalda,” kirjutas ta.

Äriregistri andmetel kuulus Parmas erakonna IRL ridadesse alates 2006. aasta 9. jaanuarist kuni 2013. aasta 6. märtsini, pärast mida alustas ta kohtunikukarjääri.