Elektriautode laadimisjaam Aucklandis, Uus-Meremaal. Foto: Bigstockphoto

Uus-Meremaa valitsus kavatseb oma rohepöörde "netonulli" jõupingutuste raames keelata sisepõlemismootoriga sõidukite impordi aastaks 2040.

Saareriigi kohaliku väljaande Stuff kohaselt on riigi kliimamuutuste komisjoni poolt koostatud dokumendi eelnõus märgitud ära, et "transpordi dekarboniseerimine nõuab elektriautode (EV) müügi kiiret kasvu, nii et 2035. aastaks oleksid peaaegu kõik riiki sisenevad sõidukid elektrilised".

Tegemist on osaga transpordisektori peaaegu täieliku elektrifitseerimise saavutamise püüdlustest, mis eeldab, et 2040. aastaks koosneks peaaegu kogu automüük, sealhulgas kasutatud autode müük, vaid elektriautodest. 

"Maanteetranspordi saaks sedasi 2050. aastaks peaaegu täielikult süsinikdioksiidivabaks muuta, kui minna üle vähese heitega sõidukitele ning suurendada aktiivset transporti, näiteks jalgsi ja jalgrattaga liikumist, ühistranspordi kasutamist ja vähendada mootorsõidukitega sõitmist," seisab kirjas eelnõus.

Uus-Meremaa viimaste autode müügiandmete kohaselt müüdi märtsis riigis kokku 605 elektriautot ja 353 pistikhübriidi. Need kaks rühma moodustasid märtsis kokku 9,3% turuosa.

2023. aasta lõpuks moodustasid elektriautod Uus-Meremaa uute sõiduautode registreerimisest 39,3%.

Väga kõrge näitaja oli aga kunstlikult esile kutsutud ning tulenes elektriautode ostude järsust kasvust 2023. aasta viimasel kuul, kuna ostjad kasutasid ära valitsuse soodustusi, mis järgmisel kuul lõppesid.

2024. aasta jaanuaris vähenes elektriautode müük järsult, kuna uue aasta algus tervitas Uus-Meremaa autojuhte ka kõrgema maanteekasutusmaksuga.

Sisepõlemismootoriga autode läbimüük aga hüppas detsembrist-jaanuari neljakordselt. Võttes arvesse uusmeremaalaste soovimatust sisepõlemismootoriga autodest loobuda, panustab riigi valitsus elektrisõidukitele üleminekul Hiina odavate elektriautode turule saabumisele, mis peaks liiklejad bensiini ja diiselautodest loobuma meelitama. 

Toimetas Adrian Bachmann