Tööline istumas kopa veerel Charleroi Caterpillari tehases Valloonias. Foto: Virginie Lefour, AFP/Scanpix

Pisike piirkond Belgia lõunaosas võib otsustada Euroopa Liidu vabakaubandusleppe saatuse Kanadaga, kirjutab Financial Times.

Veelgi enam: kaalul on ka samalaadne leping Ameerika Ühendriikidega ning mistahes Brexiti-järgsed diilid Suurbritanniaga.

Nimelt pole Valloonia valitsus rahul Kanadaga sõlmimisel oleva lepingu tingimustega, mida on valulikult lihvitud juba üle viie aasta.

Kui valloonid leppele oma õnnistust ei anna, ei saa seda teha ka Belgia föderaalvalitsus.

Kuna diili ratifitseerimiseks on vaja kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide heakskiitu, on probleem arvestatav nii lühemas kui pikemas perspektiivis.

Valloonid erilised globalismi fännid ei ole. Kahekümnendal sajandil sattus see omal ajal jõukas piirkond suurde viletsusse, kui rahvusvahelise konkurentsi surve all murdus nende rasketööstusest moodustunud majanduslik selgroog.

Mida tuletas ebameeldivalt meelde Caterpillari poolt septembris avaldatud kava panna kinni tehas, mis viib endaga kaasa üle 2000 töökoha.

Vabakaubanduse sõprade õnnetuseks on poliitika alati kohalik, tõdeb Financial Times – eriti Belgias.

Eesti Entsüklopeedia andmetel on Valloonia föderatiivne piirkond Lõuna-Belgias pindalaga 16 840 ruutkilomeetrit. 2006. aasta seisuga oli Valloonias 3,38 miljonit elanikku. Valloonid on Lõuna- ja Kesk-Belgias elav prantsuse keelt kõnelev romaani rahvas, usundilt katoliiklased.