Feministid juubeldamas sündimata lastele võrdse eluõiguse taganud põhiseaduse paranduse tühistamise pärast. Foto: Peter Morrison, AP/Scanpix

Reedel toimunud Iirimaa referendumil hääletati ülekaalukalt sündimata lastele teiste inimestega võrdse eluõiguse taganud põhiseaduse 8. paranduse tühistamise poolt.

Abordikeelu tühistamist toetas 66,4 protsenti hääletanuist, vastu oli 33,6 protsenti. Referendumi osalusprotsent oli 65.

Referendumil küsiti, kas tuleks tühistada 1983. aastal kehtestatud 8. põhiseaduseparandus, mis sätestab, et sündimata lapsel on samasugune õigus elule nagu lapseootel naisel.

Põhiseadus 8. paranduse tühistamine võimaldab parlamendil hakata arutama senise abordiseaduse leevendamist. Seni kehtinud seadus ei lubanud sündimata lapsi sihilikult tappa mitte mingil juhul, ent võimaldas selliste ema elu päästmisele suunatud tervishoiuteenuste osutamist, millega võis soovimatu tagajärjena kaasneda sündimata lapse surm.

Ilmselt kehtestatakse nüüd riigis regulatsioon, mis sarnaneb ülejäänud Euroopas (v.a Poolas) kehtivatele seadustele ning võimaldab sündimata lapsi abordi teel tappa ükskõik mis põhjusel kuni 12. rasedusnädalani, kvalifitseeritud põhjustel oluliselt pikema perioodi jooksul.

Iirimaa peaminister Leo Varadkar, kes valmistel kandideerides väitis end toetavat sündimata laste eluõiguse kaitse säilitamist, ent pärast valimisi tegi oma hoiakutes järsu pöörde, ülistas laupäeval abordikeelu tühistamise pooldajate ülekaalukat võitu ja nimetas seda vaikse revolutsiooni kulminatsiooniks.

"See, mida me oleme täna näinud, on Iirimaal viimase 10–20 aasta jooksul aset leidnud vaikse revolutsiooni kulminatsioon," ütles avalikust homoseksuaalist Varadkar.

Iiri laste- ja noorteküsimuste minister Katherine Zappone, kes on samuti avalik homoseksuaal, avaldas omalt poolt kindlust, et Iiri parlament võtab uued abordiseadused vastu veel sel aastal.

Iirimaa avalikust homoseksuaalist peaminister Leo Varadkar õnnitleb avalikust homoseksuaalist laste- ja noorteküsimuste ministrit sündimata laste tahtlikule tapmisele tee avamise saavutamise eest. Foto: Brian Lawless, PA/Scanpix

Sündimata lastele põhiseadusega tagatud võrdse eluõiguse säilitamise kampaania eestvedajad väljastasid referendumi tulemuste selgudes järgmise teate:

"Põhiseaduse 8. parandus ei loonud sündimata lastele õigust elule – see üksnes tunnustas, et niisugune õigus eksisteerib, on alati eksisteerinud ja jääb alati eksisteerima. See, mida iirlased täna hääletades tegid, on ajaloolise mastaabiga tragöödia. Siiski ei saa sellest, mis on objektiivselt vale, midagi õiget ega õiguspärast üksnes seetõttu, et enamus nii otsustab. Oleme väga uhked kõigi inimeste üle, kes pingutasid nii palju sündimata laste eluõiguse kaitse säilitamise eest – täname kõiki toetajaid, annetajaid, vabatahtlikke ja oma perekondi. Kampaania oli kõigile meile väga raske ja me oleme toetuse eest äärmiselt tänulikud.

Iiri riik ei tunnusta enam sündimata laste võrdset õigust elule. Peagi kehtestatakse seadused, mis lubab hakata meie riigis lapsi tapma. Kindlasti seisame selliste seaduste kehtestamise vastu. Kui juhtub, et Iirimaal püütakse avada abordikliinikuid, siis seisame vastu ka sellele. Iga kord, kui Iirimaal võetakse mõnelt sündimata lapselt elu, seisame me sellele vastu ja teeme oma hääle kuuldavaks. Abort oli vale eile. Abort on endiselt vale ka täna. Põhiseadust on muudetud, aga faktid jäävad samaks."

Pärast referendumi tulemuste teatavaks tegemist vallandasid Dublinis valitsushoone õuele kogunenud abordipooldajad suure juubeldamise, kiites sündimata lastelt kõige elementaarsema inimõiguse äravõtmist ajalooliseks inimõiguste triumfiks:

Iirimaast sai referendumi tulemusel esimene riik maailmas, kus sündimata laste tapmine on seadustatud rahvahääletuse teel. 2015. aastal sai Iirimaast esimene riik maailmas, kus seadustati rahvahääletuse teel nn homoabielu.

"Enam ei ole Euroopas mitte ainsatki riiki, mis suudaks ja tahaks tagada kõige nõrgematele ja haavatavamatele inimestele eluõiguse kaitse. Kurb – äraütlemata kurb päev! Päris kindlasti on see Euroopa hääbumises oluline verstapost. Ja olgem päris ausad: rahvad, mis kiidavad heaks oma laste massilise tapmise, et inimesed saaks ilma oma tegude eest vastutust kandmata hoorata, väärivadki kohta ajaloo prügikastis. Eesti rahvas kaasa arvatud. Igal juhul võib täna ilma kahtluseta öelda, et kristlikku Iirimaad enam ei ole," kirjutas Facebookis kommentaariks sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juht Varro Vooglaid.

Nädalakommentaar: Iirimaa valik – elu või surm kõige väetimatele

Kuus fakti, mida peaksite teadma Iirimaa abordireferendumi kohta