USA demokraatide presidendikandidaat Joe Biden. Foto: Scanpix

Postimehes avaldatud artikkel "USA luure kahtlustab Bidengate'is Venemaad" kannab otseselt vale pealkirja – USA luure on kõik säärased kahtlused ümber lükanud. Vandenõuteooriat venelaste seotusest levitavad endised, mitte praegused luuretöötajad. Samal ajal tuleb pidevalt juurde uut infot, mis esialgsete lekitatud e-kirjade autentsust kinnitavad.

Postimehe välisuudiste toimetaja Margus Partsi eile avaldatud loos tiražeeritakse endiste luuretöötajate väiteid, mis ei põhine mingitel tõenditel, vaid nn "kõhutundel". Joe Bideni ja tema poja Hunteri võimalikule korruptiivsusele viitavate e-kirjade lekitamine kandvat "mitut klassikalise Vene infooperatsiooni" tunnust. Näiteks olevat säärane tunnus kompromiteeriva või valeinfo lekitamine vahetult enne valimisi.

Samuti olevat eksluurajate meelest võimalik, et osad e-kirjad on autentsed, teised aga võltsitud. Pöördumise on muuhulgas allkirjastanud fanaatiline Trumpi-vastane, endine CIA juht John Brennan.

Nagu Parts oma loos aga isegi märgib, on praegune USA luurejuht John Ratcliffe selgesõnaliselt eitanud, nagu oleks e-kirjade lekitamine "Vene desinformatsioonikampaania". Ratcliffe lükkas esmaspäeval ümber USA Esindajatekoja luurekomitee demokraadist juhi Adam Schiffi säärased väited.

"Naljakas, et need, kes kõige rohkem luureinfo politiseerimise pärast kurdavad, on ise need, kes seda politiseerivad. Las ma ütlen selgelt – luurekogukonnal pole mingit infot, et tegu oleks desinformatsiooniga." Lisaks on Hunter Bideni sülearvuti, kust kirjad leiti, ka FBI valduses.

Fakt, et kompromiteerivat infot avaldatakse enne valimisi, on igati tavapärane – USA poliitikas on selle kohta kasutusel eraldi termin "oktoobriüllatus", mis viitab säärase info avaldamisele vahetult enne novembrikuiseid presidendivalimisi.

Lisaks pole ka Biden ega tema kampaaniameeskond kirjade autentsust kahtluse alla seadnud. Selge eitus oleks parim viis skandaali ümber lükata.

Alates esialgsest New York Posti poolt avaldatud paljastusest on kirjade autentsust tõestavat informatsiooni püsivalt juurde tulnud. Viimati teatas endine Hunter Bideni äripartner Tony Bobulinski, et ta kohtus isiklikult Joe Bideniga ja nad arutasid tunniajase kohtumise vältel Bidenite äriplaane Hiina suunal.

Väljaanne Federalist sai aga enda käsutusse 2017. aasta maikuust pärinevad tekstsõnumid, mis väidetavalt näitavad, kuidas Hunter korraldas kohtumisi oma äripartnerite ja isa vahel, et arutada koostööd Hiina energiafirmaga. Asjasse oli segatud ka Joe Bideni vend James. Tekstsõnumites arutatakse võimalust, et Hunter hoiab 10% loodava ettevõtte osalusest "suurele mehele", keda peetakse Joe Bideniks.