Kooseluseaduse vastuvõtmise puhul heiskas Briti suursaatkond vikerkaarelipu. Foto: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix

Välismaised kaubanduskojad nõuavad Eesti valitsuselt kiireid ja jõulisi samme, et suurendada Eesti ühiskonnas sallivust ja vähemuste õiguste austamist ning tõhustada ideoloogilist kasvatustööd. Samuti nõutakse tegelemist "põhilisi inimõigusi" mitteaustavate isikute ja gruppidega.

Kaubanduskojad nõuavad, et valitsus peab tegelema isikute ja gruppidega, kes väljendavad ohtlikke vaateid, mis ei austa põhilisi inimõigusi. "Laiapõhjaline haridus tolerantsuse ja mitmekesisuse olulisuse teemal, samuti agressiivsem pühendumine tõrjutud rühmade õiguskaitsele, on vajalik, kuid Eesti jääb elujõuliseks sihtkohaks välisinvesteeringutele, töötajatele, õpilastele, diplomaatidele ja sõjaväe rühmadele," seisab kaubanduskodade pöördumises (kirjaviis muutmata – toim.).

Olukorra parandamiseks Eestis esitavad välismaised kaubanduskojad kaheksast punktist koosneva tegevuskava. Otsekohe peavad valitsuse ja parlamendi esindajad hukka mõistma sallimatuse ning samuti tuleb ette võtta "jõuline meediakampaania, et avalikkus saaks teadlikuks, millist ohtu kujutab Eesti mainele sallimatus, ja riigi võimest meelitada ja hoida talende [talente – toim.], mis toidab majanduskasvu."

Lähiajal tuleks astuda mitmeid samme, et propageerida mitmekesisust ja häbimärgistada sallimatust. Pikemas perspektiivis tuleks rakendada põhjalik "mitmekesisuse haridusprogramm" riiklikesse õppekavadesse ja samuti üle vaadata "õigusandlus" (seadusandlus – toim.), et kaitsta inimesi diskrimineerimise eest.

SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid ütles portaalile Objektiiv kaubanduskodade pöördumist kommenteerides: "Nüüd ei püüa ka välisriikide esindused enam teeselda, et nad hoiduvad sekkumisest Eesti siseasjadesse. See, mida me siin näeme, on kõige otsesem ja jõhkram sekkumine, mis oleks veel kümne aasta eest olnud täiesti mõeldamatu. Aga ilmselt oskavad meie president ja peaminister niisuguse sekkumise üle vaid erutatult käsi kokku lüüa."

Portaalis Delfi avaldatud pöördumisega on ühinenud Välisinvestorite Nõukogu Eestis, Ameerika Kaubanduskoda Eestis, Briti-Eesti Kaubanduskoda, Taani-Eesti Nõukogu, Soome-Eesti Kaubanduskoda, Advantage Austria esindus Tallinnas, Saksa-Balti Kaubanduskoda, Hollandi Äriklubi, Norra-Eesti Kaubanduskoda ja Rootsi Kaubanduskoda Eestis.

Pöördumise ingliskeelne algtekst kannab kuupäeva 16. november ja on leitav siit.