Homo- ja transliikumise vikerkaarelipud Eesti välisministeeriumi ja USA saatkonna ees. Foto: Varro Vooglaid

Eesti välisministeerium, Eesti saatkonnad ning ka USA saatkond Eestis heiskasid eilse rahvusvahelise homofoobia, transfoobia ja bifoobia vastase päeva puhul vikerkaarevärvilised homo- ja transliikumise lipud.

Välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) sõnas, et LGBTIQ-kogukond on tänapäevase ühiskonna täisväärtuslik osa, kellel on täpselt samasugused õigused nagu kõigil teistel.

"Selle päeva puhul lehvivad Eesti saatkondadel, välisministeeriumi peamajal ja mitmetel Eesti akrediteeritud välisesindustel vikerkaarelipud."

Varro Vooglaid: see on pugejalik ja orjameelne käitumine

"Oh seda pugejalikkust, oh seda orjameelsust… USA saatkond pani täna oma fassaadile lehvima homo- ja transliikumise lipu ja kohe on sama lipp ka meie välisministeeriumi fassaadil. Väidetavalt on see lipp välja pandud ka mitme teise saatkonna hoonetel. Niisugune sekkumine Eesti siseasjadesse on vastuvõetamatu. Ei ole ameeriklaste ega ühegi teise välisriigi asi tulla meile õpetama, kuidas me peame oma ühiskonna moraalsed alused ümber kujundama," leiab riigikogu liige Varro Vooglaid.

"Muuseas, kui tegin USA saatkonna ees nende fassaadile lehvima pandud lippudest pilti, tuli turvamees välja ja nõudis, et ma viivitamatult lõpetaksin piltide tegemise ja kustutaksin juba tehtud pildid oma telefonist. Vastasin viisakalt, aga resoluutselt: "Vaadake, mina olen Eesti Vabariigi kodanik ja teen Eesti Vabariigi pealinna tänaval viibides pilti täpselt sellest, millest tahan, täpselt seal, kus tahan, täpselt siis, kui tahan ja täpselt nii palju, kui tahan. Kas on küsimusi?" Vastuseks kõlas, et küsimusi ei ole ja turvamees lahkus," kirjeldas Vooglaid intsidenti.

Vikerkaarevärvilised homo- ja transliikumise lipud USA saatkonna ees Tallinnas. Foto: Varro Vooglaid

Tema arvates on lisaks tähelepanuväärne, et välisministeerium on küll püüdlik, aga pole kindel, kas piisavalt: "USA saatkonna fassaadile on pandud lehvima homo- ja TRANSliikumise lipp, samal ajal kui ministeeriumi fassaadil lehvib progressiivsemate jõudude poolt juba eilsesse päeva arvatud vaid homoliikumise lipp."

"Ministeeriumil on pugejalikkuses veel arenguruumi," leiab Vooglaid.

Toimetas Martin Vaher